Abdominoplastyka to operacja zaliczana do chirurgii plastycznej. Polega na usunięciu zbyt dużego fałdu skóry z brzucha.
Co to jest i dla kogo wskazana jest abdominoplastyka
Chirurgia plastyczna ma wiele zastosowań, a jednym z nich jest poprawa estetyki ciała. Do tego typu zabiegów zaliczyć należy abdominoplastykę. Tak więc jest to operacja, której poddają się ludzie nieakceptujący wyglądu swojego ciała, a konkretnie brzucha. Warto zauważyć w tym miejscu, że zabieg ten nie jest uznawany za metodę odchudzania. Należy rozróżniać pomiędzy abdominoplastyką a liposukcją, której to głównym celem jest zlikwidowanie nadmiaru tłuszczu. Tym nie mniej, podczas przeprowadzania abdominoplastyki również usuwa się nadmiar tłuszczu. Jednakże, głównym celem owego zabiegu jest uporanie się z wiszącą, rozciągniętą skórą. Upragniony efekt osiąga się poprzez odpowiednie napięcie mięśni brzucha.
Zgodnie z powyższym, zabiegowi powinni poddawać się pacjenci, których skóra jest szczególnie rozciągnięta. Do takich zaliczają się między innymi kobiety po przebytej ciąży. W niektórych przypadkach nie ma innego wyjścia, jak operacyjne usunięcie fałdów skórnych. Ponadto, bardzo często na abdominoplastykę decydują się ludzie, którzy w krótkim czasie zrzucili dużo kilogramów. Aby ich brzuch wyglądał dobrze, chirurgia plastyczna także często jest jedynym ratunkiem.
Co należy zrobić przed operacją
Przed zakwalifikowaniem do operacji, należy poddać się wielu badaniom. Abdominoplastyka nie jest wskazana dla ludzi z problemami zdrowotnymi, szczególnie z sercem oraz układem krwionośnym. Do powikłań pooperacyjnych należą bowiem zakrzepica żył czy też martwica tkanek. Poza tym, każda operacja niesie za sobą zwiększone ryzyko, gdy pacjent nie jest w pełni zdrowy. Chirurgia plastyczna zajmująca się poprawą estetyki ciała powinna znajdować zastosowanie u ludzi, którzy cieszą się dobrym zdrowiem, ponieważ zdrowie zawsze stawiane jest na pierwszym miejscu, przed estetyką.
Sprawdź Chirurgia plastyczna – prywatna klinika | Art&Med
Abdominoplastyce nie powinni być poddawani ludzie z bardzo dużą nadwagą, ponieważ zabieg może być dla nich niebezpieczny. Warto tu jeszcze raz podkreślić, że celem tego zabiegu nie jest pozbycie się kilogramów. Za pomocą chirurgii plastycznej można oczywiście pozbyć się nadwagi, jednak służą temu zupełnie inne zabiegi.
Jeżeli wyniki odpowiednich badań, zaleconych przez lekarza, specjalizującego się w chirurgii plastycznej, zostały wykonane, a wyniki są zadowalające, można przejść do kolejnego etapu. Należy skonsultować z chirurgiem, który będzie wykonywał zabieg, jak szeroki obszar brzucha będzie rozcinany oraz jak bardzo ma być on spłaszczony. Wpływ na decyzję mają tutaj zarówno pragnienia pacjenta jak i zalecenia lekarza.
Na 2-3 tygodnie przed zabiegiem nie należy palić papierosów. Nikotyna negatywnie wpływa na rany, a mianowicie wydłuża czas ich gojenia. Dlatego przed operacją, jak i po niej, należy przez pewien czas powstrzymać się od niej. Ponadto, należy również unikać promieni słonecznych w czasie bezpośrednio poprzedzającym poddanie się abdominoplastyce.