Bezpieczny komin – krótki przewodnik

Sezon grzewczy jeszcze daleko, ale nigdy nie jest za wcześnie na to, żeby zadbać o komin w domu. Sprawdź nasz przewodnik po bezpiecznej eksploatacji kominów i ciesz się systemem grzewczym, który nie tylko będzie wydajniejszy, ale przede wszystkim bezpieczniejszy dla ciebie i twojej rodziny.

Dlaczego trzeba dbać o komin, czyli kilka słów o bezpieczeństwie

Kominy to konstrukcje, które z niewiadomych przyczyn nie są tak doceniane, jak powinny – a przynajmniej nie przez laików. Prawda jest jednak taka, że są jednym z najważniejszych elementów naszego domu, a dodatkowo mają olbrzymi wpływ na bezpieczeństwo – i to niezależnie od tego, czy wykończone są owalem żaroodpornym, stanowią część nowoczesnego sytemu kominowego czy też wyposażono je we wkład kwasoodporny o przekroju okrągłym.

Warto sobie uświadomić, że kominy są tak tworzone (albo przynajmniej powinny być tak tworzone), żeby wykazywać się odpornością na olbrzymią gamę zagrożeń i obciążeń, wśród których wymienić trzeba zwłaszcza tolerancję na różnorodność paliw, wytrzymałość na wysokie temperatury, niewrażliwość na wilgoć oraz maksymalną możliwą gazoszczelność. Wszystko to sprawia, że kominy są ciut bardziej skomplikowanymi konstrukcjami niż mogłoby się na pierwszy rzut oka wydawać.

Skutki niewłaściwego projektowania i nieprawidłowej eksploatacji kominów

Zanim przejdziemy do tego, jak o kominy należy dbać, warto wspomnieć o potencjalnych zagrożeniach, które wynikać mogą zarówno z niewłaściwego zaprojektowania, wykorzystania nieodpowiednich materiałów, jak i nieprawidłowej eksploatacji kominów.

Zaniedbany i źle skonstruowany komin może być przyczyną:

• toksycznych wycieków,
• zagrzybienia ścian lub ich zawilgocenia,
• potencjalnie śmiertelnego zatrucia tlenkiem węgla,
• pożaru domu.

A pomyśleć, że w sporej ilości przypadków, powyżej wymienionym nieszczęściom można było zapobiec, powierzając stworzenie i opiekę nad kominem specjalistom.

Jak dbać o komin?

Komin powinien być stworzony zgodnie z zasadami sztuki budowlanej i aktualną wiedzą techniczną, ale to nie wszystko. Także już po jego wzniesieniu, to na nas, jako właścicielach domu, spoczywa obowiązek wykonywania okresowych przeglądów, które gwarantować będą bezpieczeństwo użytkowania systemu grzewczego. Jak często należy to robić?

Jak często przeprowadzać przeglądy komina?

Przyjmuje się, że w przypadku:

urządzeń grzewczych opalanych paliwami stałymi przegląd powinno wykonywać się przynajmniej raz na 3 miesiące,
urządzeń grzewczych opalanych gazem ziemnym i olejem opałowym – przynajmniej raz na pół roku.

Dodatkowo zaleca się także wykonywanie przeglądu instalacji wentylacyjnej przynajmniej raz w roku.

https://godsplanet4haiti.org https://marriagematterstokids.org https://e-oko.com