Bierzesz kredyt na mieszkanie? Sprawdź!

Kto chce kupić mieszkanie na kredyt, powinien zacząć od siebie. Co konkretnie trzeba sprawdzić?

To nie pożyczka, którą przeciętny Polak dostanie w kwadrans. To kredyt hipoteczny zaciągany zwykle na kilkadziesiąt lat. Trzeba się do podjęcia tego zobowiązania odpowiednio przygotować.

Zacznij od oceny tego, ile możesz spłacić

I nie chodzi jedynie o to, ile wyniesie rata. To możesz policzyć – z grubsza – korzystając z różnego rodzaju kalkulatorów dostępnych w internecie. Chodzi raczej o rzetelne wypunktowanie wszystkiego tego, co może wpływać na zdolność do spłaty zobowiązania. Wbrew pozorom, lista może być długa.

Znajdą się na niej z pewnością wydatki na utrzymanie mieszkania. Media, internet, kablówka – zestawienie trzeba robić uczciwie i umieszczać w nim wszystko, nawet pozornie niewysokie kwoty. Uwzględnić trzeba także koszty ponoszone w związku z zakupem jedzenia, utrzymaniem samochodu oraz wymianą różnego rodzaju wyposażenia domu.

Osobną kategorią będą dzieci. Ile idzie na podręczniki, szkołę, kieszonkowe? Znowu – nawet małe kwoty mogą łącznie mieć spore znaczenie. Nie można zapomnieć o takich drobiazgach, jak letnie i zimowe wakacje, wyjazdy na wycieczki w weekend czy zakup sprzętu sportowego. Każda z tych pozycji wpływa na możliwości spłaty kredytu.

Jednocześnie daje także możliwość wyeliminowania tych wydatków, które są zbędne. Karnet do klubu fitness? Dodatkowe 100 zł miesięcznie to kilka metrów mieszkania więcej!

To oczywiście dopiero przedbiegi.

Sprawdź mieszkanie

Prawdziwym wyzwaniem może być weryfikacja oferty. Bo przecież może się zdarzyć nieruchomość w naprawdę okazyjnej cenie, obok której nie można przejść obojętnie, prawda? W takiej sytuacji trzeba jednak wzmóc czujność.

Należy koniecznie sprawdzić mieszkanie. Zajrzeć do księgi wieczystej – będą tam informacje nie tylko o właścicielu ale także ograniczeniach związanych z dysponowaniem nieruchomością. Warto zweryfikować także akt notarialny – choćby po to, żeby nie kupić lokalu z lokatorem.

Jeśli mieszkanie sprzedaje deweloper, należy zajrzeć do prospektu inwestycji i poszukać informacji o stanie prawnym działki, pozwoleniu na budowę czy ewentualnych postępowaniach egzekucyjnych wobec dewelopera.

Zorientuj się, jakie jest sąsiedztwo

Nie od rzeczy będzie także zorientowanie się w sąsiedztwie mieszkania. Chodzi zarówno o ludzi, którzy mieszkają obok czy piętro wyżej, jak i o to, co znajduje się dookoła budynku. Wszystko po to, żeby uniknąć sytuacji, w której kredyt na trzydzieści lat obciąży lokal, w którym po prostu nie da się mieszkać.

Upewnij się, że masz wszystkie dokumenty

Dobrze jest spojrzeć także na siebie. Jeszcze przed podjęciem ostatecznej decyzji można zacząć kompletować dokumenty. Umowy o pracę – obecne i z przeszłości, informacje o terminowej spłacie wcześniejszych zobowiązań czy dowody tożsamości z pewnością się przydadzą. Podobnie, jak skrócony odpis aktu małżeństwa czy akt urodzenia dziecka.

Osoby prowadzące działalność gospodarczą powinny mieć pewność, że wszystkie dochody, które wliczają do swojej zdolności kredytowej, znajdują odzwierciedlenie w rachunkach. Konieczna będzie więc księga przychodów i rozchodów wraz z odpowiednimi wpisami.

Znajdź najlepszą ofertę na rynku

Na koniec pozostaje kwestia wyszukania najlepszej na rynku oferty. Tu uwaga: nie zawsze optymalna będzie ta, w której oprocentowanie jest najniższe. Warto brać pod uwagę różne aspekty oferty – prowizje, ubezpieczenie czy opłaty za prowadzenie konta.

Dopiero policzenie całości pozwoli uzyskać całkowity koszt kredytu. To ta kwota powinna posłużyć za podstawę do porównywania ofert.

Artykuł powstał we współpracy z firmą Modernbud oferującą nieruchomości Legnica

http://passittotheleft.org/oznakowanie-drog-rozwiazania-dla-wiekszego-bezpieczenstwa/ https://beesafe.pl/porady/prawo-jazdy-na-automat/ https://beesafe.pl/porady/samochod-ze-szwecji/