Próchnica obecnie jest określana jako choroba cywilizacyjna. Szacuje się, że za 10 lat co drugi obywatel Ziemi będzie dotknięty tą chorobą. Czy próchnicy da się skutecznie uniknąć? Jak dbać o zęby i na co zwracać uwagę? Oto kilka wskazówek.
Skąd się bierze próchnica?
Próchnica to zmiany wywołane przez kilka czynników – muszą one zaistnieć w jednym czasie. Są to między innymi: niedostateczna higiena jamy ustnej, spożywanie produktów bogatych w cukry proste, tworzenie się płytki nazębnej. W wyniku działania bakterii na powierzchni płytki nazębnej wytwarzana jest substancja rozkładająca nasze szkliwo. Efektem tego procesu jest właśnie próchnica. Próchnica w początkowym stadium dotyka wyłącznie powierzchni zęba – na tym etapie jej leczenie jest krótkie i całkowicie bezbolesne. Kiedy próchnica dostaje się do głębszych warstw zęba i obejmuje miazgę zaczynamy odczuwać ból. To jednak właśnie dyskomfort prowadzi nas zazwyczaj na fotel dentystyczny. Warto samodzielnie przyglądać się zębom i interesować wszystkimi zmianami na ich powierzchni.
Leczenie próchnicy
Leczenie zmian próchniczych polega na usunięciu zmienionej tkanki. Jeśli ubytek w tkance jest niewielki, jego leczenie trwa dosłownie kilka minut. Kiedy szkody wyrządzone przez próchnicę są rozległe leczenie trwa zdecydowanie dłużej. Po usunięciu próchnicy stomatolog zakłada plombę, która na utwardzić i zabezpieczyć naruszoną strukturę szkliwa. Obecnie najczęściej stosowane są plomby światłoutwardzane, całkowicie niewidoczne.
Jak zapobiegać powstawaniu próchnicy? Podstawą jest eliminowanie z diety produktów zawierających cukry. Konieczna jest regularna higiena jamy ustnej: szczotkowanie i płukanie ust specjalistycznymi płynami. Wybierz gabinet, w którym otrzymasz profesjonalną pomoc stomatologiczną.