Co to jest rehabilitacja?

Wiele osób posługuje się terminami „rehabilitacja” bądź „terapia manualna”, nie wiedząc, co one tak naprawdę oznaczają. Nasza placówka, umiejscowiona w samym centrum Krakowa, przygotowała dla Państwa krótką definicje słowa „rehabilitacja”. Dzięki niej, każdy z Państwa będzie wiedział, czym się zajmujemy, oraz jak wygląda tego typu zabieg w praktyce. Dodatkowo pragniemy poinformować Państwa, że od pewnego czasu nasz gabinet ma podpisaną umowę z NFZ.

Rehabilitacja znana jest niemal od zalania dziejów. Metody terapii manualnej, poprzez dotyk stosowane obecnie są swojego rodzaju pozostałościami po tym, co było kiedyś. Nie zapominajmy, że to, co wypracowaliśmy dziś, jest efektem długoletnich badań, metody prób i błędów wielu pokoleń. Mimo, ze metody rehabilitacji są stare jak świat, termin ten stanowi dość nowe ujęcie w dziedzinie ochrony zdrowia. Samo słowo pochodzi od łacińskiego zwrotu „habilitas”, co oznacza zręczność oraz sprawność. Przedrostek „re” natomiast oznacza zwrotność. Rehabilitacja jest to proces medyczno-społeczny, którego celem jest zapewnienie osobom upośledzonym ruchowo, niepełnosprawnym, chorym etc. życia na poziomie, adaptacji ze społeczeństwem oraz bezpieczeństwa i zadowolenia. Innymi słowy są to procesy dążące do zaspokojenia podstawowych potrzeb życiowych człowieka – godziwego życia.

Obecnie rehabilitacja przyporządkowana jest do trzeciego stopnia leczenia. Wraz z rozwojem nauki i medycyny wyróżniono kilka rodzajów rehabilitacji. Mamy, więc rehabilitację medyczną, zawodową oraz społeczną. Nie da się ukryć, że większość z nas postrzega rehabilitację, jako leczenie funkcjonalne – zestaw ćwiczeń ruchowych, które doprowadzą nas do odzyskania sprawności ruchu. W wielu przypadkach rehabilitacja łączy się z zabiegami fizykoterapeutycznymi oraz terapią zajęciową. Rehabilitacja jest nam potrzebna niemal zawsze tam, gdzie w grę wchodzi leczenie szpitalne.

Lekarz specjalista bądź pierwszego kontaktu nie jest w stanie zająć się fachową rehabilitacją. W tym celu powołany został nowy zawód. Rehabilitant to nikt inny jak specjalista medyczny i paramedyczny.

Jak widzimy rehabilitacja ma dość szerokie znaczenie. Warto zauważyć, że z pojęciem tym wiąże się wiele innych. Wszak cała dziedzina zahacza niemal o każdy aspekt medyczny. W razie jakichkolwiek wątpliwości zapraszamy Państwa do konsultacji z naszymi specjalistami. Doświadczony personel odpowie na wszystkie Państwa pytania.

Terapię manualną w Krakowie możesz znaleźć w ośrodku rehabilitacja-rst

https://holard.net https://brittany-crepesandgalettes.com https://kb-direct.pl