Co warto wiedzieć o licówkach porcelanowych?

Co warto wiedzieć o licówkach porcelanowych?

W polskich gabinetach stomatologicznych coraz częściej stosowane są licówki porcelanowe. Ten rodzaj ochrony dla zęba wybiera znaczna część pacjentów. Co warto wiedzieć o licówkach? Kiedy są one wskazane? Czy mogą być one wykorzystywane w każdej sytuacji?

Czym są licówki porcelanowe?

Licówki porcelanowe to specjalistyczne nakładki, stosowane w przypadku zębów ukruszonych, ułamanych, takich, z których odpada szkliwo, czy też zębów pod wypadkach, o niskich walorach estetycznych. Aby jednak móc wykorzystać licówki porcelanowe musi zostać spełniony jeden warunek: w szczęce musi znajdować się przynajmniej połowa leczonego zęba – tylko wtedy możliwe jest stabilne umieszczenie licówki. Licówki tworzone są z materiałów kompozytowych, odpornych na uszkodzenia, działanie zmiennych temperatur, zarysowania, zmianę koloru. Licówki wydają się być idealnym rozwiązaniem w przypadku osób młodych, które z powodu wypadku muszą korygować wygląd swoich zębów, jednak nie chcą decydować się na rozwiązania takie jak implanty.

Jak dobiera się licówki?

Licówki tworzone są na konkretne, indywidualne zamówienia. Konieczne jest zrobienie wycisku danego zęba, aby mogła ona idealnie przylegać do powierzchni. Inna metodą jest delikatne opiłowanie powierzchni zęba, aby móc lepiej docisnąć nowy element.
Licówki stosowane są najczęściej w przypadku zębów przednich, widocznych podczas mówienia czy uśmiechania się. Mogą one stanowić również element wspierający naturalny ząb, który z powodu choroby kruszy się czy istnieje ryzyko jego złamania.
W przypadku licówek porcelanowych nie musimy martwić się o skomplikowane zabiegi stomatologiczne. Rozwiązanie to wymaga jedynie doklejenia płytki licówki do naszego zęba. Sama licówka doskonale imituje naturalne zęby: podobnie odbija światło, dopasowana jest również do indywidualnego koloru naszych zębów.

https://materialprintshop.com https://sis2016.org https://terazubezpieczenia.pl