Dostępność a legalność kastetów

Dostępność a legalność kastetów

Kastety można kupić w wielu sklepach, w tym także internetowych. Są dość tanie i łatwo dostępne. Jednak czy są legalne? Czy można używać kastetu jako narzędzia do samoobrony?

Co to jest kastet?

Jest to broń miażdżąca używana w walce wręcz. Chroni palce osoby, która go używa, jednocześnie potęgując uderzenie zadane drugiej osobie. Połączone ze sobą pierścienie zakłada się na palce i zaciska w pięść. Uderzenie przy użyciu kastetu jest o wiele bardziej bolesne i może spowodować poważny uszczerbek na zdrowiu. Istnieje kilka odmian kastetów, ale najczęściej są wytwarzane z metalu. Jedna z ich najniebezpieczniejszych wersji jest zakończona kolcami.

Czy na kastet jest wymagane zezwolenie?

Kastet jest traktowany przez prawo jako niebezpieczne narzędzie. Prawo karne zaostrza sankcję za używanie niebezpiecznych narzędzi np. w bójce. Może za to grozić kara grzywny, a nawet aresztu. Na posiadanie kastetu należy uzyskać zezwolenie. Jest ono wydawane przez komendanta powiatowego Policji (art. 9 ust. 3 w związku z art. 4 ust. 1 punkt 4 podpunkt a) "Ustawy o broni i amunicji" z 21 maja 1999). We wniosku należny podać cel posiadania kastetu oraz uzasadnić wniosek. Pozwolenie jest ważne na terenie całego kraju.

Kastet tylko dla kolekcjonerów

Nawet, jeśli uda się nam uzyskać zezwolenie na posiadanie kastetu, nie możemy nosić go przy sobie i używać jako narzędzia do samoobrony. Kastet można posiadać wyłącznie w celach kolekcjonerskich. Jest to bardzo ważna informacja, ponieważ niektórzy nie zdają sobie sprawy, że posiadanie zezwolenia nie jest równoznaczne z możliwością używania kastetu.

Alternatywa dla kastetów

Na rynku dostępnych jest wiele narzędzi do samoobrony, które są łatwo dostępne i dość tanie. Lepiej więc zaopatrzyć się w całkowicie legalny sprzęt. Najprostszym i najczęściej polecanym jest gaz pieprzowy. Na jego zakup i posiadanie nie trzeba mieć żadnego zezwolenia. Nie jest też wymagane ukończenie 18. roku życia. Narzędziem, które tak jak kastet służy do zadawania ciosów, jest kubotan. Może pełnić funkcję breloka do kluczy, a w razie potrzeby- narzędzia do samoobrony, przy czym dzięki zaokrąglonej końcówce nie wyrządza się nim poważnych uszkodzeń ciała, a tylko wywołuje silny ból. Kolejna alternatywa to paralizator, na który nie jest wymagane zezwolenie. Wystarczy, że nabywca ma ukończone 18 lat.

Tagskastet
https://4sch.pl https://eltying.com.pl https://tajmuseum.com