Funkcjonalny stół – dobierz go do swoich potrzeb!

Odpowiednio dobrany stół w mieszkaniu to prawdziwy skarb – służy do podawania posiłków, organizacji przyjęć, odrabiania lekcji, czytania, pracy. Warto, aby mebel ten był kupowany z głową. Dobierzmy go tak, aby idealnie współgrał z wystrojem pomieszczenia i spełniał oczekiwania wszystkich mieszkańców domu. Na jakie parametry zwracać uwagę?

Materiał

Bez wątpienia tworzywo, z którego wykonane są stoły i krzesła, jest najistotniejszym parametrem. Do wyboru mamy stoły drewniane, stoły wykonane z płyty, stoły z materiałów syntetycznych, stoły wykonywane przez rzemieślników. Stoły drewniane cieszą się największą popularnością – są trwałe a drewno jest jednym z najbardziej cenionych materiałów. Odpowiednio zabezpieczone nie będzie chłonęło brudu, będzie odporne na uszkodzenia. Zazwyczaj wierzchnia warstwa takiego stołu okryta jest bejcą lub lakierami. Powłoki takie zabezpieczają przed niewielkimi rysami.

Stoły i krzesła

Stoły wykonane z płyty MDF są zdecydowanie lżejsze od klasycznych stołów drewnianych. Sprawdzają się w kuchniach, pokojach dziecięcych. Nie zaleca się użytkowania ich w jadalniach – duża ilość gości może spowodować przypadkowe trącanie i chwianie się takiej konstrukcji. Stoły z płyty idealnie będą spełniać rolę biurka – nie muszą zajmować wiele miejsca, ich lekka budowa pozwala na dowolne przemieszczanie.

Stoły wykonywane z materiałów syntetycznych (tworzywo PCV) wybierane są do mieszkań i domów o futurystycznym designie. Najczęściej charakteryzują się one nietypowymi kształtami oraz ciekawą kolorystyką.

Ilość miejsc przy stole

W przypadku stołów kuchennych najczęściej są one tworzone na 2-4 osoby. Korzystamy z nich zazwyczaj rano lub wieczorem, dlatego też nie muszą być one większe. Stoły przeznaczone do kuchni zazwyczaj są lekkie – ich blat stanowi płyta o grubości ok. 3-4 cm. Blaty umieszczone są na metalowych nogach.

Kiedy pragniemy umieścić przy stole znacznie większą ilość osób konieczne jest wybranie modelu 6 osobowego z możliwością rozłożenia. Tego rodzaju stoły posiadają wewnętrzną wnękę, w której ukryty jest dodatkowy element konstrukcji. Może on rozkładać się automatycznie lub też wymagać własnoręcznego umieszczenia go w konstrukcji. Duże stoły idealnie sprawdzą się w salonach, jadalniach, umożliwią organizowanie przyjęć okolicznościowych.

https://banbanbook.com https://emtec-group.com.pl https://musopensource.com