Jak dobrać regały magazynowe?

Wybór właściwych regałów magazynowych pozwala na znaczną oszczędność kosztów w przyszłości. Należy podczas doboru wziąć pod uwagę kilka podstawowych kryteriów.

Wiele zależy m.in. od tego, co będzie w danym magazynie składowane i jaka jest waga produktu. Udźwig półek i regałów uzależniony jest od technologii ich wykonania oraz od stopnia wytrzymałości zastosowanych do budowy materiałów. Regały zaczepowe są łatwe w montażu, a skręcane wymagają większego nakładu sił podczas składania. Im grubsze są słupy, tym mocniejszy jest zwykle regał. Warto także zwrócić uwagę na wykonanie półek. W celu zwiększenia nośności stosuje się w nich specjalnie zaginane krawędzi lub elementy usztywniające.

Półki w regałach wykonywane są w całości z blachy stalowej bądź ich wypełnieniem jest płyta wiórowa. Oba rozwiązania mają swoje wady i zalety. Na półkach z płyty wiórowej można bez obaw przechowywać ostre i ciężkie przedmioty. Są one nośne, tanie, można je łatwo wymienić na nowe. Z drugiej strony cechuje je niska odporność na wilgoć. Z kolei półki metalowe są ładniejsze, łatwo je utrzymać w czystości, a te wykonane ze stali ocynkowanej są również odporne na zarysowania i wilgoć. Stosować je więc można nawet w piwnicach. Jednak na tego typu półkach nie wolno trzymać ostrych przedmiotów, które mogą uszkodzić powłokę lakierniczą.

Podczas wyboru regałów magazynowych trzeba także zwrócić uwagę na dobór rozmiaru półek do pomieszczenia oraz planowanego asortymentu. Dzięki temu powierzchnia zostanie wykorzystana w sposób maksymalny. W zdecydowanej większości regałów półki mogą mieć w zasadzie dowolną wielkość. Zawsze także należy montować regały jak najwyższe. Wymagają jednak one jednocześnie szerszych korytarzy roboczych przeznaczonych na drabiny lub podestów jezdnych. Trzeba pod uwagę wziąć także wytrzymałość stropów.

Podczas zakupu regałów magazynowych kupujący powinien uzyskać od sprzedawcy deklarację zgodności z wymogami norm. Na każdej półce regału w widocznym miejscu musi znaleźć się informacja odnośnie do dopuszczalnego maksymalnego udźwigu półki i regału.

https://qlime-project.org https://amata-us.org https://holard.net