Masaż zawsze dobiera się do swoich potrzeb. Dla osób, które cierpią na różne miejscowe bóle najlepszym rozwiązaniem może być masaż leczniczy, który w znacznym stopniu poprawia sprawność fizyczną.
Jak długo trwa masaż
Masaż leczniczy może trwać pół godziny, godzinę, a nawet półtorej godziny. Wszystko zaś będzie zależeć od tego, z jakiego rodzaju dolegliwościami przychodzi pacjent do gabinetu. Bardzo często masaż ten dla lepszego i dłuższego efektu wykonuje się seriami. Częstotliwość i liczbę zabiegów dobiera się zawsze indywidualnie do potrzeb pacjenta.
Nie wszystkie masaże lecznicze wykonuje się tak samo. Można więc spotkać się z takimi zabiegami, które trwają od siedmiu minut do półgodziny. Przykładowo masaż kręgosłupa trwa od dwudziestu do trzydziestu minut, jednak pierwsze sesje trwają zwykle krócej.
Jakie miejsca obejmuje masaż
Masaż leczniczy najczęściej jest masażem miejscowym, który wykonuje się w obrębie bolącego miejsca. Bardzo często zdarza się, że tym miejscem, które najbardziej boli są plecy i kręgosłup, dlatego też najczęściej masaż obejmuje właśnie te partie ciała.
Jednak wykonuje się również masaże lecznicze, które obejmują nie tylko kręgosłup, ale również pośladki, barki, czy stopy. Masaż przeprowadza się w kierunku przepływu krwi żylnej, czyli w stronę serca. Pacjent do masażu może leżeć przodem lub tyłem, w zależności od tego, jaka część ciała wymaga ugniatania, głaskania, czy innych technik stosowanych w masażu klasycznym.
Czy masaż jest bolesny
Stosując techniki masażu leczniczego, pacjent musi przygotować się na to, że jest to zabieg o dużej intensywności. Zdarza się więc, że taki masaż może powodować ból, jednak jest to raczej ból przyjemny, który powoduje, że mięśnie się rozluźniają, a nie spinają. Nacisk jaki kładzie się na bolące miejsce jest uzależniony od tego, jakiej postury i płci jest pacjent.
Siła masażu może również zależeć od tego, jakiego rodzaju ból i w jakim miejscu pacjent go odczuwa. Masażysta zazwyczaj w trakcie zabiegu pyta pacjenta o to, czy masaż nie sprawia mu zbyt dużego bólu i dyskomfortu. Ze względu na to, że masażysta stosuje klasyczne techniki masażu, pacjent musi być przygotowany na to, że zaczyna się od najsłabszej techniki, a kończy na najmocniejszej.
Tekst powsta we współpracy z Instytutem zdrowia i urody Medica SPA