Osoby lubiące codzienną jazdę na rowerze, czy to w formie transportu do pracy, czy rekreacji w wolnych godzinach, a zarazem mieszkające w bloku mają często ten sam problem - gdzie trzymać rower, by ochronić go przed kradzieżą i móc wygodnie wyciągnąć go i schować każdego dnia?
Rowerownia w piwnicy
Niewątpliwie najlepszą z możliwych opcji jest porządna, zamykana na kłódkę rowerownia w piwnicy budynku. W teorii to naprawdę dobry pomysł, niestety w praktyce bardzo często zupełnie się nie sprawdza. W dużych blokach lokatorzy nie znają się, więc nie ufają sąsiadom na tyle, by pozwalać im na swobodny dostęp do swojej własności. W dodatku kłódki i klucze do tego pomieszczenia psują się w gubią.
Wystarczy by jedna osoba przez nieuwagę zostawiła otwarte drzwi, a wszystkie znajdujące się w środku rowery są zagrożone kradzieżą. Ponad to, w starym budownictwie na osiedlach zejścia do piwnic są wąskie i niewygodne. Lepiej trzymać rower w mieszkaniu - ale jak to zrobić?
Wieszaki na rower a mała przestrzeń
Wbrew pozorom, trzymanie roweru w niewielkim mieszkaniu wcale nie musi być karkołomnym pomysłem. Wystarczy wybrać dobry wieszak na rowery. Nawet w niewielkim mieszkaniu jest możliwość zamontowania wieszaka na rowery tak, by nie zakłócał poruszania się po wnętrzach i nie zajmował zbyt wiele i tak już ciasnej przestrzeni. Istnieje wiele sposobów na takie przechowywanie jednośladu.
Wieszak na rowery może znajdować się na suficie lub ścianie, a sam rower da się powiesić za koło, ramę, siodełko, w pozycji pionowej lub poziomej tak, by jak najmniej zawadzał przemieszczającym się koło niego mieszkańcom. Małe mieszkanie wymaga zastosowania pewnego rodzaju układanki, by wszystko sprawnie pomieścić. Zaletą wieszaka na rowery jest względna wszechstronność jego usytuowania i montowania.
Czy warto skorzystać z tego rozwiązania?
Niewątpliwie warto, zwłaszcza w budynkach, które są wyposażone w przestronną windę lub w mieszkaniach usytuowanych na niższych piętrach. Kupno wieszaka na rowery pozwala zyskać pewność, że nikt poza domownikami nie będzie miał do nich dostępu, nie ma więc żadnego ryzyka, że w tajemniczych okolicznościach zniknie cały rower lub niektóre jego części, takie jak błotniki.
Jeszcze jedną zaletą takiego rozwiązania jest stosunkowo niski koszt, który z pewnością można ponieść w imię bezpieczeństwa swojego (niejednokrotnie kosztownego) sprzętu. Wprawdzie ceny różnią się w zależności od materiału i modelu wieszaka, jednak nigdy nie dobijają kwot nieosiągalnych dla przeciętnego rowerzysty.
Tekst przygotowany we współpracy z Calus-P