Motywy kamienne mogą doskonale podkreślać regularność form ogrodowych, na przykład skalniaków. Ścieżki wykonane z kamienia naturalnego, które doprowadzą nas do centralnego punktu w ogrodzie, zaznaczonego na przykład poprzez symetryczny zbiornik wodny otoczony równymi płytami – nasza przestrzeń nabiera wyrazu i charakteru. Kamień to na pewno obowiązkowy motyw ogrodu naturalistycznego i wiejskiego.
Nawierzchnie z kamienia naturalnego
Kamień naturalny wykorzystać można do ułożenia na patio, tarasie, ścieżkach. Wymaga to staranności i wiedzy, a sam kamień jest drogi. Ale inwestycja ta się opłaci. Kamienne nawierzchnie z czasem stają się atrakcyjniejsze. Kamień naturalny po prostu pięknieje, a jego uroda nie przemija. Kamienne nawierzchnie zawsze wyglądają dobrze.
W naturalnej odsłonie
W ogrodach nieregularnych, wzorowanych na angielskim typie ogrodu, kamień naturalny wręcz musi się pojawić. Pomoże on stworzyć miejsce, które zaprezentuje się wiekowo. Odniesiemy wrażenie, że ogrodowy wodospad płynął tutaj od zawsze, a wyczarowany przez nas obraz stworzyła tak naprawdę sama natura.
Doskonale w ogrodzie naturalistycznym czy wiejskim zaprezentuje się gnejs. Marka Gnejsy „Pamiętajcie o ogrodach” proponuje kruszywa dekoracyjne, które nadają się do każdego ogrodu, szczególnie do tego imitującego naturalne środowisko i pozwalającego przyrodzie rozwijać się samoistnie w pewnych wyznaczonych ramach. Gnejsy proponują m.in.: korę kamienną różnej grubości, efektowne głazy ogrodowe, kamień łamany laminowany, płytę łupaną laminowaną.
W nowoczesnej odsłonie
Kamień naturalny upiększy także minimalistycznie urządzony ogród. Wyobraźmy sobie nowoczesne meble tarasowe ustawione na tle kamiennej elewacji. Oszczędna forma i doskonałe materiały. Takie zestawienie po prostu musi się podobać.