Kiedy niezbędna jest pomoc stomatologa chirurga?

Leczenie zębów to nie tylko usuwanie próchnicy czy zabiegi estetyczne. Wiele trudniejszych problemów kierowanych jest do chirurga stomatologicznego – zwłaszcza gdy leczenie wymaga rozcięcia tkanek czy istnieje ryzyko np. rozerwania dziąsła.

Z czym trafiamy do dentysty-chirurga?

Najczęstszym zabiegiem wykonywanym przez chirurga stomatologicznego jest oczywiście usuwanie na wpół wyrżniętych zębów, np. ósemek. Tego rodzaju zabieg wymaga pracy chirurga oraz pielęgniarki lub pomocy stomatologicznej. Podczas zabiegu rozcinane jest dziąsło, z którego chirurg stomatolog wyjmuje problematyczny ząb. Po jego usunięciu konieczne jest oczyszczenie rany, dezynfekcja i zaszycie dziąsła nićmi chirurgicznymi.

Przed zabiegiem konieczne jest określenie czy pacjent nie choruje na hemofilię, co może skutkować problemami z krwotokiem. Usuwanie ósemek w Polsce jest niezwykle popularnym zabiegiem – każdego roku do stomatologów zgłaszają się tysiące osób z problemami takimi jak ząb rosnący krzywo czy ząb na wpół wyrżnięty.

Wyrywanie innych zębów nie różni się niczym od usuwania ósemek, przy czym w przypadku innych szycie nie jest konieczne – rana zabliźnia się zazwyczaj sama.

Chirurdzy stomatologiczni zajmują się także usuwaniem wszelkich narośli w obrębie jamy ustnej. Mogą być to włókniaki, naddziąślaki, brodawczaki i inne. Zadaniem chirurgów jest także podcinanie wędzidełka językowego i wargowego.

Leczenie nowotworów jamy ustnej

Rolą chirurga jest także nadzorowanie pacjentów z nowotworami jamy ustnej. Chirurg wycina konkretne guzy z jamy ustnej, bez względu na to, czy są one złośliwe czy też nie. Chirurdzy w takich przypadkach ściśle współpracują z onkologami i wspomagają leczenie, analizują rentgeny oraz wszelkie badania histopatologiczne.

Chirurg wspomagać może także pracę ortodontów, kiedy leczenie wymaga konsultacji.

https://beesafe.pl/porady/umowa-kupna-sprzedazy-ciagnika/ Mała łazienka – inspiracje https://www.gama-sklep.com.pl/a/30-regal-na-ksiazki-bialy