Warto wiedzieć, z czego składa się świat dookoła nas. Taka wiedza umożliwia nam zrozumienie świata. Wówczas w momencie różnych nagłych decyzji czy zmian w życiu będziemy wiedzieć, jakie decyzje podjąć. Paradoksalnie wiedza na temat tego, czym są i gdzie są wykorzystywane konstrukcje żelbetowe może okazać się całkiem ważna w naszym życiu.
Konstrukcje żelbetowe - czym są ?
Na początek warto wyjaśnić, czym w ogóle są konstrukcje żelbetowe. Otóż jest to dosłownie połączenie betonu z prętami żelazowymi. Jak to wygląda? Takie konstrukcje na pewno widział każdy z nas. Wystarczy bowiem spojrzeć na jakieś ruiny np. dawnego domku, muru. Tutaj mamy właśnie murek z betonu z wystającą z niego siatką prętów.
To jest właśnie ni mniej ni więcej konstrukcja żelbetowa. Dlaczego akurat te dwa materiały zostały połączone? Otóż trzeba wspomnieć o tym, że geneza tej konstrukcji sięga XIX wieku. Wówczas właśnie zauważono, że sam beton niestety jest dość kruchy i mało wytrzymały, zaś beton i żelazo mają bardzo podobną temperaturę wrzenia, w związku z czym można je połączyć, tworząc...
Zalety żelbetonu
No właśnie tworząc żelbeton. Tylko pytanie po co? Otóż trzeba podkreślić, że konstrukcje żelbetowe są wyjątkowo odporne i trwałe. Nie zaszkodzą im także praktycznie żadne warunki atmosferyczne, jak silny wiatr itp. Warto jeszcze dodać, że choć trudno w to uwierzyć, to generalnie konstrukcje żelbetowe są dość giętkie i łatwe w formowaniu ich na etapie jeszcze "niewyschniętym".
Z tego powodu konstrukcje żelbetowe wykorzystywane są naprawdę bardzo często. Przede wszystkim w różnego rodzaju mostach, halach produkcyjnych,. Ponadto w ten sposób budowane są praktycznie wszystkie wieżowce oraz drapacze chmur. Co więcej - tak budowanych jest też naprawdę wiele domków jednorodzinnych. Warto jeszcze wspomnieć o tym, że konstrukcje żelbetowe stanowią często pewien szkielet wielu pomników.
Rodzaje konstrukcji żelbetowych
Na koniec warto wspomnieć, że to nie jest tak, że wszystkie konstrukcje żelbetowe wyglądają dokładnie tak samo. W rzeczywistości możemy wyróżnić naprawdę wiele rodzajów konstrukcji żelbetowych różniących się chociażby ułożeniem prętów.
Przykładowo wymienić można siatkobeton - tu elementem zbrojeniowym, czyli nadającym właśnie tę wytrzymałość, jest siatka z metalu o dużych oczkach. Ciekawy jest także beton sprzężony, którego liczne naprężenia sprzężone odpowiadają za naprawdę wysoką wytrzymałość. Generalnie jednak jest to już wiedza bardziej techniczna. Wystarczy zapamiętać, że każdy żelbeton jest naprawdę wytrzymały.