Młody kierowca – zachowanie na drodze

W Polsce każdego roku do egzaminów na prawo jazdy przystępują dziesiątki tysięcy młodych ludzi. Do tego grona dołączają również osoby nieco starsze, które dopiero niedawno postanowiły wyrobić sobie prawo jazdy. Z roku na rok proces nauczania młodych adeptów jazdy samochodem jest upraszczany – obecnie wykłady można odbywać przed domowymi komputerami. Bez zmian pozostają zasady dotyczące jazd praktycznych oraz egzaminów wewnętrznych. Jak w praktyce wygląda przygotowanie młodego kierowcy?

Młodzi kierowcy na drodze

W szkołach jazdy zasady dotyczące przyszłych kierowców są jasne – podczas jazd praktycznych muszą oni odbyć ok. 32 godzin za kółkiem przystosowanego do nauki samochodu, pod czujnym okiem instruktora jazdy. Zdaniem wielu osób tych godzin jest zdecydowanie za mało, sami instruktorzy bronią się jednak, że kierowca praktyki uczy się dopiero na drodze, w ruchu drogowym, kiedy samodzielnie zacznie podejmować decyzje podczas kierowania pojazdem.
Sami kursanci również często zwracają uwagę na to, jak niewiele czasu poświęca się zagadnieniom teoretycznym. Wiele z nich, już po zdaniu egzaminów teoretycznych i praktycznych decyduje się na podjęcie dodatkowego kursu doszkalającego, którego celem jest poprawienie techniki jazdy i zetknięcie się z nieoczekiwanymi problemami, jak np. mokra powierzchnia. Zdaniem wielu z nich takie przygotowanie to świetne uzupełnienie zdobytej wiedzy.

Podczas pierwszych miesięcy samodzielnego prowadzenia samochodu ważne jest zwracanie uwagi na każdy detal. Wielu młodych kierowców decyduje się na oznaczenie swojego samochodu naklejki z zielonym listkiem – jest to umownie przyjęty znak oznaczający młodego kierowcę, który wprawia się w prowadzeniu samochodu. Takie listki znajdziemy w każdym sklepie motoryzacyjnym. Dzięki nim możliwe jest ostrzeżenie innych kierowców przed niespodziewanym manewrem.

https://teldomains.pl https://cityviewphoto.com https://tajmuseum.com