Czy możliwe jest wyczyszczenie BIK?

Coraz częściej korzystamy z możliwości zaciągania kredytów – dodatkowa gotówka wykorzystywana jest nie tylko na codzienne potrzeby, ale też na zakup niezbędnych sprzętów domowych czy też kupno prezentów dla najbliższych w okresie świąt. Pragnąc zaciągnąć pożyczkę w bankach nierzadko spotyka nas jednak przykra niespodzianka w postaci odpowiedzi odmownej. Dlaczego tak się dzieje?

Zanim bank przyzna nam kredyt sprawdza wnikliwie naszą historię w BIK – Biurze Informacji Kredytowej. Odmowa banku odnośnie przyznania kredytu dotyczy najczęściej niejasne historii kredytowej – w przeszłości mogło nam się zdarzyć opóźnienie w spłacie wcześniejszego kredytu. Dla banku jest to sygnał, że również w przyszłości mogą się zdarzać podobne sytuacje. Kiedy opóźnień było więcej bank niechętnie przyznaje kredyty – dba o bezpieczeństwo wypożyczonych środków. Negatywna odpowiedź może być też związana z całkowitym brakiem jakiejkolwiek historii kredytowej. Taka sytuacja dotyka najczęściej osób młodych, dopiero rozpoczynających pracę i zaciągających pierwszy kredyt.

Czyszczenie historii BIK – krok po kroku

Czyszczenie BIK jest możliwe poprzez złożenie odpowiedniego wniosku. Wniosek dotyczy zawsze jednego zobowiązania, które musimy dokładnie określić na piśmie. Wniosek wysyłany jest do banku, w którym zobowiązanie było zaciągnięte, a nie jak mylnie sądzi się powszechnie – do BIK. Warunkiem wyczyszczenia konkretnych punktów naszej historii kredytowej jest zamknięcie zobowiązania oraz jego terminowe spłacanie. W przypadkach, kiedy pożyczka została spłacona, ale raty były nieregularne, informacja taka może pozostawać w basach BIK nawet przez 5 lat.

https://pssz.pl https://healthysaulttribe.com https://ccf-cccv.org