Trudno zdefiniować nowoczesny styl bycia, ponieważ wymaga to znajdowania się obok współczesności i pewnego dystansu, który pozwala ująć cechy dystynktywne, cechy, wartości, sposoby bycia. Takich analiz podejmują się antropolodzy kultury czy socjologowie, operujący odpowiednimi narzędziami. Jednak próby uchwycenia specyfiki nowoczesności można też dokonać na własną rękę, odwołując się dla porównania do przeszłości.
Skrajny futuryzm
Nowoczesność najlepiej widać w designersko urządzonych wnętrzach, w których na pierwszym miejscu stawia się rozwiązania technologiczne sprzyjające jak najwygodniejszemu życiu. W takich pomieszczeniach żyje się łatwiej i wygodniej. Wszelkie niedoskonałości same znikają dzięki zastosowaniu odpowiednich systemów czy materiałów, jak okna energooszczędne czy meble modułowe. Te ostatnie świetnie łączą w jedną całość aranżację. Regały, szafy, stoliki rtv, komody – tworzą zwartą bryłę lub są rozmieszczone w dowolnym układzie w pokoju.
Wnętrze musi być nie tylko wygodne, ale też urządzone zgodnie z zasadami estetyki współczesnej. Ale jaka ona jest? Dominuje minimalizm i konstruktywizm. Nowoczesne wnętrze wydaje się skrajnie futurystyczne, gdy zapełniają go przedmioty sprowadzone do elementarnych brył wypełnionych kolorem. Minimalistyczne meblościanki dopełnione poprzez designerskie kanapy narożne. Takie zestawienie jest bardzo popularne i wydaje się na wskroś współczesne. Wynika jednak z tradycji i jest mocno osadzone w historii sztuki XX wieku.
Nowoczesna tradycja
Nasze nowoczesne wnętrza to efekt pracy projektantów, którzy czerpią wciąż z tak klasycznych kierunków jak abstrakcjonizm czy op-art. Te inspiracje widać w dzisiejszych salonach czy kuchniach, które określamy jako awangardowe.