Objawy, rozpoznanie i leczenie endometriozy

Endometrioza jest chorobą występującą u kobiet. Pojawia się gdy komórki, które normalnie wyściełają wnętrze macicy (endometrium), zaczynają pojawiać się w innych częściach ciała. Komórki te naturalnie znajdują się w okolicach macicy w narządach miednicy - jajnikach, jajowodach i wyściółce brzucha (otrzewnej), ale można je znaleźć w innych częściach ciała, takich jak jelito lub pęcherz moczowy. W wyniku tego mogą wystąpić istotne objawy, takie jak dotkliwy ból oraz niepłodność. W przypadku choroby takiej jak endometrioza leczenie wymaga stosowania różnych metod.

Objawy endometriozy

Ponieważ endometrium są tym samym typem komórek, które zwykle znajdują się po wewnętrznej stronie macicy, reagują na estrogen i rosną z każdym miesiącem, a czasami lekko krwawią. Mała ilość wzrostu i krwawienie każdego miesiąca powoduje endometriozę. Zwykle objawy te występują regularnie, często przed, w trakcie lub po miesiączce.
Objawy endometriozy mogą obejmować bolesne skurcze menstruacyjne oraz ból miednicy, który może promieniować do pleców, nóg lub do pochwy lub odbytnicy. Występują także wzdęcia, zaparcia i biegunki, ból przy oddawaniu moczu oraz podczas lub po stosunku płciowym

Rozpoznanie endometriozy

Doświadczony ginekolog może podejrzewać endometriozę na podstawie objawów kobiety i wyników badań miednicy. Obecnie jedynym sposobem diagnozowania endometriozy jest laparoskopia - drobna procedura chirurgiczna wykonywana w znieczuleniu ogólnym, podczas gdy pacjentka śpi. Za pomocą laparoskopu (który jest wyposażony w maleńką kamerę na końcu), chirurg może zajrzeć do jamy miednicy i innych obszarów, aby zobaczyć, czy obecne są komórki lub uszkodzenia spowodowane endometrium. Po rozpoznaniu schorzenia takiego jak endometrioza leczenie ustalane jest indywidualnie dla każdej pacjentki.

Leczenie endometriozy

Nie ma lekarstwa na endometriozę ani jednego skutecznego sposobu leczenia endometriozy. Większość kobiet musi próbować wielu różnych terapii endometriozy, które mogą obejmować leki, terapię behawioralną i chirurgię. Leczenie endometriozy wymaga prób i błędów, aby znaleźć najlepszy sposób dla każdej pacjentki. Często niesteroidowe leki przeciwzapalne, takie jak aspiryna, ibuprofen lub naproksen są przepisywane jako pierwsze w leczeniu endometriozy. Ocena w programie leczenia bólu może często być bardzo pomocna w radzeniu sobie z dolegliwościami. Niektóre kobiety uważają, że pomocne mogą być alternatywne terapie, takie jak akupunktura, fizykoterapia lub bio-sprzężenie zwrotne.

Artykuł zrealizowany przy współpracy z miracolo.clinic/endometrioza/techniki-usuwania-endometriozy.html.

https://dlsgallery.com/wymiana-amortyzatorow-praktyczne-porady-dla-kierowcow/ https://poochfest.org/regulowany-parasol-tarasowy-kiedy-warto-go-kupic/ https://healthysaulttribe.com