Odkurzacz workowy czy bezworkowy – który wybrać?

Odkurzacz jaki jest, każdy widzi? Nie do końca. Dostępne na rynku urządzenia różnią się wieloma parametrami, co potrafi przyprawić o niezły zawrót głowy. Jednak podstawowe pytanie, z którym musimy się zmierzyć przed zakupem, brzmi: czy lepszy będzie model workowy czy bezworkowy? Wyjaśniamy, czym różnią się te rozwiązania, i podpowiadamy, jaki odkurzacz kupić.

Po przeczytaniu artykułu będziesz wiedział:

  • Jak działa odkurzacz workowy i jakie są zalety tego rozwiązania?
  • Jaki jest mechanizm działania odkurzacza bezworkowego i jakie plusy ma to urządzenie?
  • Jaki odkurzacz kupić do domu?

Odkurzacz workowy czy bezworkowy? Plusy worka

Odkurzacze workowe są zdecydowanie popularniejsze w polskich gospodarstwach. Zasada działania jest tu prosta. Zanieczyszczenia są wsysane do umieszczonego wewnątrz urządzenia worka, który przepuszcza powietrze, a zatrzymuje kurz. Wyróżniamy dwa rodzaje odkurzaczy workowych – te z workami papierowymi (jednorazowymi) i te z tekstylnymi. Worki papierowe wyrzucamy wraz z zawartością i wymieniamy na nowe. Worka tekstylnego używamy wielokrotnie, co wiąże się z koniecznością jego regularnego trzepania lub prania.

Do najważniejszych zalet odkurzaczy workowych – zwłaszcza gdy korzystamy z wymiennych worków papierowych – należą wygoda i dobra izolacja od kurzu. Wymiana worka na nowy zajmuje dosłownie chwilę, a dzięki szczelnemu zamknięciu unikamy kontaktu z zabrudzeniami. Worek pełni też funkcję dodatkowego filtra. Jedynym minusem tego rozwiązania jest to, że musimy pamiętać, by zawsze mieć w domu zapas worków, w przeciwnym razie nie będziemy w stanie posprzątać.

Odkurzacz bezworkowy czy workowy? Plusy komory

Mechanizm działania odkurzacza bezworkowego jest nieco inny. Wsysany brud gromadzi się w specjalnym pojemniku, w którym odbywa się proces tzw. separacji cyklonowej. Zanieczyszczone powietrze wiruje z ogromną prędkością, tworząc cyklon, wskutek czego kurz osiada na dole pojemnika, zaś czyste powietrze wydobywa się na zewnątrz przez środek wiru.

Przewagą tego rozwiązania nad odkurzaczami workowymi jest fakt, że w momencie wypełnienia się pojemnika nie spada siła ssania (co w wypadku wymiennych worków jest wyraźnie zauważalne). Nie ponosimy też dodatkowych kosztów, bo nie kupujemy zapasowych worków. Niestety opróżniania komory z zanieczyszczeń i tak nie unikniemy, a trzeba pamiętać, że po otwarciu korpusu odkurzacza nasza skóra i układ oddechowy będą wystawione na bezpośredni kontakt z kurzem, który może ponownie wzbić się w powietrze. Odkurzacz workowy docenimy za to w sytuacji, gdy niechcący wciągniemy nim jakiś drobiazg – znacznie łatwiej będzie go wyjąć z komory niż rozpruwać szczelny worek.

To w końcu jaki odkurzacz kupić?

Mimo że lubimy jednoznaczne odpowiedzi, w tym wypadku jesteśmy zmuszeni powiedzieć: „to zależy”. A zależy przede wszystkim od preferencji i indywidualnych potrzeb użytkującego. Dla alergików lepszym rozwiązaniem będzie odkurzacz workowy z wymiennymi wkładami papierowymi, który zminimalizuje ryzyko kontaktu z kurzem. Z kolei gdy mamy w domu małego brzdąca, który rozsiewa wszędzie swoje zabawki, być może bardziej praktyczny okaże się wybór odkurzacza bezworkowego. Jednak gdybyśmy mieli generalizować, odkurzacze workowe co do zasady wydają się wygodniejsze w użytkowaniu. Trzeba tylko pamiętać, żeby zawsze mieć w domu zapas worków odpowiednich dla naszego modelu urządzenia i regularnie je wymieniać.

Jeżeli zdecydowałeś już, czy wybrać odkurzacz workowy, czy bezworkowy, pora poznać dostępne modele. Sprzęt AGD w korzystnych cenach, jak również worki do odkurzaczy i wszelkie niezbędne akcesoria znajdziesz na Allegro.

zobacz https://gayer.com.pl/ogrzewacze-do-ogrodu-eleganckie-i-funkcjonalne-rozwiazanie-na-chlodne-wieczory/ zobacz