Outsourcing księgowy - najważniejsze informacje

Outsourcing księgowy - te słowa pojawiają nam się co chwila w kontekście działalności współczesnej firmy. Czy jednak warto skorzystać z takiego rozwiązania? Co to w ogóle jest? O tym wszystkim powie nam pokrótce poniższy artykuł.

Outsourcing księgowy - definicja

Na początek warto w ogóle powiedzieć, co to jest ten outsourcing księgowy. Otóż outsourcing odnosi się do tego, że zatrudniamy inną firmę, która zajmuje się pewnym działem czy sektorem działalności naszej firmy. I tak mamy np. outsourcing HR. Oznacza to, że nie zatrudniamy osób w naszej firmie, które zatrudnią nam resztę pracowników, lecz, że korzystamy tu z pomocy innej firmy, która zrobi to za nas.

Tak samo mamy outsourcing księgowy. Tu z kolei polega to na tym, że nie zatrudniamy własnych księgowych jako firma, tylko korzystamy z usług jakiejś innej firmy. Może to być jednoosobowa firma czyli jeden księgowy, może to być cały zespół, a nawet korporacja świadcząca usługi księgowe różnym firmom. Możliwości jest wiele.

Zalety outsourcingu księgowego

Przejdźmy teraz do zalet takiego rozwiązania. Wiele osób zapewne będzie pytało, po co zatrudniać jakąś zewnętrzną firmę, skoro mogę mieć swoich księgowych. No cóż outsourcing księgowy najzwyczajniej w świecie jest wiele razy tańszy i umożliwia nam poczynienie dość sporych oszczędności. Tutaj bowiem nie musimy się zatrudniać pracownika, dawać mu pensji, organizować przestrzeni do pracy, komputera itp.

Co więcej warto zaznaczyć, że to zawsze firma outsourcingowa odpowiada zarówno karnie, jak i cywilnie za nieprawidłowości w księgowości. Tutaj my nie odpowiadamy za to majątkiem firmy, co stanowi sporą zaletę.

Wady outsourcingu księgowego

Jak natomiast wyglądają ciemne strony takiego rozwiązania? Cóż przede wszystkim związane są one z możliwości wybrania kiepskiej firmy księgowej, która jest nie bardzo kompetentna albo co gorzej zamieszana jest w interesy poza prawem.

Ponadto zawsze musimy mieć na uwadze to, że firma którą wybieramy musi mieć nieposzlakowaną opinię i uczciwość. W końcu informacje zawarte w księgowości mogą stanowić naprawdę poważną broń przeciwko nam. A tu oddajemy te informacje w ręce drugiego człowieka... Uważajmy zatem na ten aspekt outsourcingu.

Artykuł powstał we współpracy ze specjalistami z GLC

https://beesafe.pl/porady/jazda-pod-wplywem-alkoholu/ https://totest.pl/brak-ubezpieczenia-oc-a-stluczka/ https://totest.pl/czego-unikac-w-codziennej-diecie/