Podział frezów tarczowych

Frezarki przeznaczone są do mechanicznej obróbki skrawaniem różnych materiałów, natomiast frezy stanowią jeden z głównych elementów tych obrabiarek. Frezy wykonane są z wysokiej jakości stali szybkotnącej, dzięki czemu znajdują zastosowanie w obróbce dużego zakresu materiałów. Czym są frezy tarczowe i gdzie znajdują swoje zastosowanie?

Czym są frezy tarczowe?

Frezy stanowią główny element obrabiarek. Istotą ich działania jest skrawanie rozmaitych powierzchni pod wpływem siły obrotowej. Co ciekawe, frezy mogą służyć do obrabiania zarówno powierzchni płaskich, jak i bardziej skomplikowanych elementów. Profesjonalne frezarki posiadają zazwyczaj więcej niż jedno ostrze, w celu uzyskania lepszych efektów pracy.

Wśród dostępnych na rynku ostrzy, zastosowanie w obróbce metali oraz drewna znajdują frezy tarczowe. Ostrza te są masywne, dzięki czemu przy ich zastosowaniu tworzyć można w materiale głębokie rowki. Frezarki wyposażone we frezy tarczowe przystosowane są do intensywnej pracy, co wynika z wysokiej wydajności i stabilności urządzenia. Dzieli się je względem zróżnicowanej budowy ostrza.

Rodzaje frezów tarczowych

Ze względu na przeznaczenie frezarki, frezy tarczowe podzielić można na frezy z ostrzami:
- prostymi,
- skośnymi,
- frezy piłkowe.
W zależności od wyboru ostrza, frezarka stanowi odpowiednie narzędzie do obróbki różnorodnych materiałów i powierzchni. Frezy tarczowe są zazwyczaj wykorzystywane do tworzenia głębokich lub płytkich rowków oraz do przycinania materiałów metalowych.

Materiałem, z którego powstają frezy jest zazwyczaj stal szybkotnąca, która charakteryzuje się wysoką wytrzymałością na uszkodzenia mechaniczne. Stal szybkotnąca powstaje z węglika spiekanego lub HSS, natomiast frezy produkowane są również z mniej standardowych materiałów takich, jak stal proszkowa.

Frezy tarczowe do drewna i metalu

Frezy do drewna przeznaczone są do frezowania rowków lub wpustków krawędziowych w drewnie. Frez tarczowy wyposażony jest od czoła lub trzpienia w łożyska.

Frezy do metalu wykonane są zazwyczaj ze stali HSS i przeznaczone są do precyzyjnego rowkowania metalu. Zastosowany materiał wpływa na dużą wytrzymałość frezu oraz na jego odporność na rozrywanie i zmęczenie materiału.

Frezy palcowe do aluminium w swojej ofercie firma Frezwid

zobacz https://chuck.com.pl/klucz-do-czterosezonowego-tarasu-ogrzewacze-gazowe/ https://amtm.pl/przelam-bariery-zimy-z-ogrzewaczem-gazowym/