Pracownik przy biurku

Praca przy biurku jest bardzo obciążająca dla pewnych części ciała. Wyniki badań wskazują, że obciążenie pewnych partii kręgosłupa w trakcie pracy wykonywanej w źle przyjętej pozycji siedzącej może być kilkakrotnie większe niż przy postawie stojącej. Może to prowadzić do bólu pleców, w konsekwencji do schorzeń kręgosłupa, które będą nieodwracalne. Dlatego też na pracodawców nałożono obowiązek takiej organizacji stanowisk pracy biurowej, aby praca odbywała się z jak najmniejszymi obciążeniami organizmu. Takie stanowiska pracy nazywamy ergonomicznymi i takie nazewnictwo funkcjonuje w polskim prawie pracy.

Stanowisko pracy biurowej pojmowane dzisiaj to fotel biurowy, biurko oraz komputer z monitorem ekranowym. To właśnie ten zestaw musi być przystosowany do człowiek i obciążać nadmiernie jego organizmu. Zacznijmy od prawidłowej postawy siedzącej i możliwości jakie daje fotel obrotowy. Uda powinny być oparte na siedzeniu, a stopy swobodnie oparte na podłodze z zachowaniem kata prostego między udami a podudziem. Wyregulować to można wysokością siedziska fotela. Dalej już nie będzie tak łatwo, ponieważ musimy wyregulować blat biurka w stosunku do położenia naszych rąk. Nie jest to takie proste, ponieważ biurka zwykle nie maja regulowanej wysokości. Pozostaje na więc regulowanie wysokości siedziska i ewentualnie korzystanie z podnóżków. Jak widać w ten sposób nie da się idealnie ustawić stanowiska pracy, ale nawet taka regulacja pozwoli na unikanie zmęczenia, bólu pleców i schorzeń. Ustawienie monitora to w tym przypadku prosta sprawa, na rynku jest wiele uchwytów do płaskich monitorów. Można prawidłowo ustawić ekran oraz zaoszczędzić sporo miejsca na blacie biurka.

https://www.gama-sklep.com.pl/a/81-stol-do-kuchni https://rocela.pl/remonty-na-drogach-jak-sa-planowane/ http://yourpbc.org/czym-jest-opieka-naprzemienna/