Próchnica – powody jej powstawania, leczenie oraz zagrożenia

Próchnica określana jest obecnie jako choroba cywilizacyjna. Dotyka ona praktycznie co drugiego mieszkańca Ziemi. Stomatolodzy biją na alarm – coraz mniejsze dzieci zagrożone są występowaniem próchnicy, a niedostateczna higiena oraz profilaktyka sprawia, że często na leczenie jest za późno.

Skąd bierze się próchnica?

Próchnica jest wynikiem kilku czynników, które muszą nastąpić w tym samym czasie – są to: niedostateczna higiena jamy ustnej, nagromadzenie bakterii, dieta bogata w cukry. Wiele osób ma również wrodzoną podatność na próchnicę.

Początkowe etapy powstawania próchnicy mogą pozostać niezauważone. Powinny niepokoić nas wszelkie ciemne plamy, przebarwienia czy czarne kropki na szkliwie. Kiedy ząb zaczyna boleć, to znak, że próchnica dotknęła wewnętrznych tkanek zęba.

Jak się leczy próchnicę?

Leczenie próchnicy to proces złożony. Jeśli zmiany są niewielkie, to i leczenie nie wymaga wiele trudu, jest bezbolesne. Kiedy próchnica obejmuje tkanki wewnętrzne leczenie wymaga nieco więcej czasu, a samo borowanie może okazać się nieprzyjemne. W przypadku kiedy ząb zaatakowany jest w głębokich partiach – konieczne może okazać się leczenie kanałowe.

Leczenie kanałowe – próba ratowania zęba

Leczenie kanałowe jest doskonale znane bywalcom gabinetów stomatologicznych. Obrosło ono legendą zabiegu bolesnego i nieprzyjemnego – nic jednak bardziej mylnego! Obecnie zabieg ten wykonywany jest w taki sposób, aby pacjent odczuwał jak najmniejszy dyskomfort. Podczas tego zabiegu stosuje się nie tylko nowoczesny sprzęt stomatologiczny, ale i mikroskopy. Leczenie kanałowe pod mikroskopem to swoista nowość, pozwalająca na znacznie większa precyzję podczas zabiegu. Dzięki zastosowaniu mikroskopu możliwe jest także wnikliwie przyjrzenie się strukturze ubytku i określenie, czy nie ma innych problemów w obrębie korony zęba czy tkanki. Celem leczenia kanałowego jest zachowanie korony zęba i odbudowa jego zewnętrznej powłoki. Sam ząb jest uśmiercany, a wewnętrzne kanały wypełniane są materiałami biozgodnymi.

Próchnica – powikłania

Nieleczona próchnica grozi licznymi powikłaniami. Jako choroba zakaźna próchnica może rozprzestrzeniać się na inne zęby. W przypadku głębokiej próchnicy bakterie mogą wnikać do krwiobiegu – są wtedy roznoszone po całym organizmie. Niewiele osób jest świadomych, że próchnica może powodować problemy kardiologiczne, problemy ze skórą, choroby kości.

https://dinusiek.pl https://valueformichigan.com https://ultimate-demi.org