Rekuperatory niezastąpione w nowoczesnym budownictwie

Rekuperatory są bardzo ważne. Pozwalają na cyrkulację świeżego powietrza, a tym samym poprawiają komfort przebywających wewnątrz lokatorów. Stosuje się je szczególnie w budownictwie pasywnym, które charakteryzują się wyjątkowa izolacją.

Nowoczesne budownictwo, nietypowe rozwiązania

Budownictwo pasywne to przede wszystkim technologie, które dotąd nie były stosowane. Mają one swoje zalety. Przede wszystkim nie trzeba płacić tak wysokich rachunków. Szczelne okna i drzwi powodują, że w budynku nie ma tak wielkiego zapotrzebowania cieplnego. Dzięki temu rachunki za ogrzewanie są znacznie mniejsze. Budynki pasywne to sporo plusów również w lato. Wtedy nie jest tak ciepło, bo nie potrzeba otwierać okien, a do budowy stosuje się komponenty, które mają niski współczynnik przenikalności promieni słonecznych. Żeby zapewnić sobie odpowiednie warunki, w których będzie się dobrze czuło, instaluje się rekuperatory.

Te nowoczesne urządzanie pozwalają na ciągły obieg powietrza, które jest wywiewane z pomieszczenia, a do środka dostaje się strumień czystego powtarza. Taki proces ma charakter ciągłu i wpływa na komfort mieszkańców. Nie od dziś wiadomo, że w dusznych przestrzeniach nikomu nie chce się przebywać. Po jakimś czasie stajemy się senni i nie potrafimy się skoncentrować. Jesteśmy także bardziej podatni na choroby, częściej dokucza nam ból głowy. Takie warunki nie usprawniają pracy. Stąd też, jeśli nie mamy rekuperatorów zaleca się częste wietrzenie. Niestety, w ten sposób można bardzo oziębić mieszkanie zimą, a latem jeszcze bardziej zwiększyć temperaturze wewnątrz. Stawiając na rekuperatory takich problemów nie ma.

Dla alergików i małych dzieci

Rekuperatory są bardzo pomocne, a wręcz zalecane dla osób cierpiących na alergie lub też małych dzieci, które szczególnie potrzebują świeżego powietrza. Przebywanie w pokoju, w którym nie ma ciągłego przepływu powietrza nasila objawy związane z alergią, a u astmatyków częściej pojawia się kaszel. Stąd też tak ważne jest, by postawić na takie nowoczesne rozwiązania. Co ważne powietrze, które dostaje się do środka jest oczyszczone. Rekuperatory są wyposażone w filtry. To sprawia, że do wnętrza nie dostają się pyły. Ważne jest jednak, by odpowiednio konserwować urządzenia.

Trzeba je czyścić. Nie jest to trudne, bo większość modeli można łatwo zdemontować. Przynajmniej raz na rok należy zamówić serwis, który sprawdzi, czy rekuperatory działają jak trzeba, wyreguluje wszystkie ustawienia, wymieni filtry. Bez takich działań sprzęty będę nieefektywne. Poza tym łatwiej mogą się zepsuć. Rekuperatory są bardzo zaawansowane technologicznie, ale składają się z precyzyjnych i czułych elementów. Kurz może wpłynąć na to, że nie będą tak efektywne jak zapewnia producent, a w najgorszym wypadku mogą się nawet całkowicie zepsuć. Ich naprawa będzie bardzo kosztowna. Stąd tak ważne jest, by nie zapominać o regularnych serwisach. Tylko wtedy urządzenia będzie można eksploatować przez wiele lat.

https://cityviewphoto.com https://infowiesci.com.pl https://pssz.pl