Kupno używanego mieszkania to spore wyzwanie, szczególnie jeśli posiada ono długą historię swoich mieszkańców. Najczęściej kupujemy mieszkania z rynku wtórnego z powodu ich znacznie niższej ceny oraz dobrej lokalizacji, szczególnie w dużych miastach. Nowoczesne budownictwo położone jest w dalszych dzielnicach lub na obrzeżach miast. W przypadku chęci remontowania mieszkania warto zacząć od dokładnych oględzin mieszkania sprawdzić stan rur, instalacji, tynków, ścian. Od czego zacząć?
Z pewnością pierwszą kwestią będzie to, w jakim stanie jest obecnie instalacja. Koniecznie sprawdźmy rury grubościenne, rury żaroodporne oraz rury zimno ciągnione. Są to kluczowe elementy, odpowiadające również za nasze bezpieczeństwo! Jeśli nie jesteśmy pewni co do stanu instalacji możemy poprosić o pomoc specjalistę zatrudnionego w naszej nowej spółdzielni mieszkaniowej.
Jakie narzędzia będą niezbędne podczas pracy?
Podczas przygotowania się do kontroli stanu mieszkania musimy posiadać odpowiednie narzędzia, takie jak trójnik nierdzewny. Podczas oględzin możemy także poprosić o plany mieszkania w spółdzielni i dowiedzieć się, gdzie znajdują się grodzice stalowe. W trakcie poznawania historii mieszkania możemy także dopytać o materiały wykorzystane podczas budowy – zazwyczaj mieszkania na rynku wtórnym pochodzą z czasów, kiedy budownictwo korzystało z prostych materiałów. Współcześnie wykorzystuje się do budowania stal duplex, która odznacza się znacząca odpornością na uszkodzenia, przeciążenia i inne.
Kontrola instalacji sanitarnych
Aby w pełni ocenić stan mieszkania z bliska musimy przyjrzeć się instalacjom sanitarnym. Zdarza się, ze w starym budownictwie rury są naruszone lub uszkodzone. W tym również pomogą nam specjaliści ze spółdzielni. Istotne jest przyjrzenie się z bliska armaturze. Armatura skład stanowi istotny element każdego mieszkania, a zaniedbanie jej prawidłowego stanu może skutkować gromadzeniem się wilgoci w łazience oraz w reszcie mieszkania.
Ostatnim elementem na który powinniśmy zwrócić uwagę jest balkon. Zazwyczaj pragniemy, aby było w nim wystarczająco ilość miejsca aby postawić suszarkę z praniem czy kilka doniczek z kwiatami. Balkon powinien być odpowiednio zabezpieczony przed działaniem niekorzystnych warunków atmosferycznych. Popękany i odpadający tynk trzeba będzie naprawić – możemy zapytać w spółdzielni czy istnieje możliwość refundacji tego procesu.