Samodzielna regeneracja felg

Jedno z najpopularniejszych zdań na temat tuningu samochodowego stanowi, że potrzebna jest jedynie dobra felga oraz gleba i nic w samochodzie więcej nie potrzeba. Co prawda nie każdy z nas chce tracić właściwości jezdne na rzecz wyglądu i z tego też względu skupmy się na samych felgach. Czy we własnym zakresie możemy je zregenerować i odmienić?

Już na samym początku trzeba zaznaczyć, że regeneracja felg jest znacznie tańsza i szybsza niż jakiekolwiek gruntowne modyfikacje zawieszenia. Warto pamiętać jednocześnie, że obniżenie samochodu często zmienia jego właściwości jezdne oraz charakterystykę prowadzenia – niekoniecznie na plus. Czy warto zatem ryzykować utratą możliwości zapanowania nad pojazdem w skrajnych warunkach? Znacznie lepszym i bezpieczniejszym rozwiązaniem jest bądź to zakup nowych felg bądź regeneracja już posiadanych. O ile pierwsza z tych opcji jest stosunkowo droga – trzeba liczyć się z wydatkiem na poziomie przynajmniej 1-2 tysięcy złotych – o tyle profesjonalna regeneracja wizualna już posiadanych felg jest znacznie tańsza – to wydatek przeważnie kilkuset złotych. Wbrew pozorom można jednak samodzielnie przywrócić blask felgom przy pomocy lakieru do felgi, papieru ściernego, odtłuszczacza i odrobiny wolnego czasu. Co powinniśmy o tym wiedzieć?

Samodzielna regeneracja


Wracając do pytania postawionego na samym początku naszych rozważań na temat regeneracji felg trzeba wyraźnie stwierdzić, że samodzielnie możemy przywrócić felgom jedynie aspekt wizualny oraz naprawić niewielkie obtarcia czy uszkodzenia rantu. Jeżeli felga aluminiowa jest pęknięta to w zależności od miejsca i wielkości pęknięcia bądź skrzywienia całej felgi może się ona nadawać do naprawy przez fachowca lub do wyrzucenia.

Potrzebne materiały


Przed przystąpieniem do samodzielnej regeneracji felg musimy zaopatrzyć się w potrzebne do tego materiały, które powinny obejmować papier ścierny do rozszlifowania wszelkich uszkodzeń, szpachlę do aluminium (do uzupełnienia ubytków), odtłuszczacz (do oczyszczenia powierzchni) oraz przede wszystkim specjalny lakier do felg.

Przede wszystkim lakier do felg!


O ile w przypadku wszystkich początkowych materiałów nie potrzeba się specjalnie rozwodzić, gdyż nawet najtańsze doskonale sprawdzą się przy domowej i garażowej naprawie felg, tak lakier do felg należy wybierać z rozwagą. Nie warto decydować się na zakup zwykłych lakierów, które są tańsze, gdyż mogą one po prostu nie wytrzymać warunków, w których pracuje felga – nie tylko czynników atmosferycznych, ale również związanych z nagrzewaniem się felg od hamulców.

Podsumowując, samodzielne przywrócenie blasku felgom jest możliwe, jednak wymaga odpowiedniego nakładu pracy oraz dobrego lakieru do felg – tego ostatniego w żaden sposób później nie zastąpimy i nie uratujemy.

Tekst przygotowany w oparciu o materiały dostarczone przez Lakiery24.com

https://redturtlemusic.com https://texturekick.com.pl https://calganx.net