Surfing w Indonezji

Surfing w Indonezji

Światowej klasy miejsca surfingowe, zarówno dla osób stawiających swe pierwsze kroki na desce jak i dla wytrawnych surferów.

Indonezja to prawdziwy raj dla surferów – długie i spójne fale, piękne piaszczyste plaże, przejrzysta i przyjemnie ciepła woda, a do tego słoneczna pogoda przez cały rok i atmosfera pełna relaksu. Amatorów tego sportu przyciąga tu również duża różnorodność miejsc – od Sumatry, przez Jawę, Bali, Lombok, Sumbawę, Flores, aż po Timor.

Właściwie wszystkie indonezyjskie wyspy, posiadające wybrzeża ze strony południowej i południowo-zachodniej, mają dobre warunki do uprawiania surfingu, gdyż stamtąd nadciąga rozkołys – długo utrzymująca się, łagodna fala posztormowa. Sezon surfingowy trwa w Indonezji przez cały rok, ale najlepsze warunki do uprawiania tego sportu przypadają na porę suchą, czyli od maja do października.

Na surfing do Indonezji rekomendujemy wybrać się z agencją wyprawową Sunsara

Poniżej lista kilku najbardziej polecanych spotów surfingowych:

Wyspa Mentawai – archipelag czterech wysepek należących do Zachodniej Sumary, słynący z najregularniej występujących i spójnych fal na świecie, czyni to miejsce jednym z najbardziej preferowanych wśród doświadczonych pasjonatów tego sporu. Szczególnie polecane tu miejscówki to E’bay, Beng-beng, Nipussi i Pitstop.

Wyspa Panaitan – leżąca w cieśninie Sundajskiej, u krańca zachodniego wybrzeża Jawy oferuje jedne z najlepszych fal w całej Indonezji oraz większą intymność niż na Bali czy Lomoboku. Znajduje się tu siedem sławnych miejsc surfingowych, m.in. legendarny One Palm Point i Apokalipsa. Panaitan wraz z grupą wysp wulkanicznych Krakatau należy do PN Ujung Kulon.

Bali – to prawdziwa Mekka dla surferów, oferująca około sto miejsc surfingowych - każdy znajdzie tu coś dla siebie. Popularne spoty dla początkujących to Kuta Beach, Padma Beach i Dreamland, natomiast osoby o średniozaawansowanych zdolnościach mogą spróbować swych sił w Balangan. Wytrawnych amatorów surfingu zobaczyć można w Uluwatu, Padang Padang czy Medewi.

Lombok – znany jest głównie z „Pustynnego Cypla”, gdzie fale sięgają nawet do 2,5 metra wysokości. Innym polecanym miejscem jest usytuowana na południowym wybrzeżu Kuta Lombok, nazywana „surferskim rajem”, z uwagi na wspaniałe fale i wiele dobrych spotów surfingowych tj. Mawi, Mawun czy „Punkt X”.

Wyspy Sumbawa – leżące pomiędzy Lombokiem a Flores wyspy słyną z uznawanych za jedne z najlepszych na świecie fal, dających możliwość surfowania w różnych warunkach, co przyciąga tu rzesze miłośników tego sportu. Na uwagę zasługują dwa obszary: Zachodnia Sumbawa i Lakai. Charakterystyczne strome klify dodają tym miejscom dramatyzmu i podnoszą adrenalinę surfujących.

Wśród innych polecanych miejsc surfingowych wyróżnić należy wyspy Nias w Zachodniej Sumatrze, wyspę Grajagan (zwaną też G-Land) we wschodniej Jawie oraz wyspę Timor (T-Land) należącą do archipelagu Małych Wysp Sundajskich.

https://viptravel.com.pl https://redturtlemusic.com https://telesystem.com.pl