Osoby dotknięte lękiem wysokości wzdragają się na samą myśl o tego rodzaju rozrywce, ale poza nimi reszta populacji marzy raczej, by choć raz poczuć, jakim doznaniem będzie skok ze spadochronem. Obecnie jest to doświadczenie dostępnie większości osób, możliwe dzięki ofercie skoków tandemowych, jaką proponują klientom szkoły spadochronowe.
Na czym polegają skoki w tandemie?
By cieszyć się wolnością, jaką daje wykonywanie samodzielnych skoków ze spadochronem, potrzebny jest specjalistyczny kurs spadochronowy. Najpierw jednak warto spróbować, czy rzeczywistość skoków ze spadochronem odpowiada naszemu wyobrażeniu o nich. Świetnym sposobem na to będzie udział w skoku tandemowym.
Ten rodzaj skoku wykonuje się w dwie osoby. Jedną z nich jest pasażer skoku, czyli osoba, która nie posiada przeszkolenia w tej dziedzinie, drugą zaś pilot - kompetentny instruktor, którego działania zapewniają, że skok odbędzie się z poszanowaniem wszystkich reguł bezpieczeństwa. Osoby te łączy ze sobą specjalna uprząż, a spadochron, który stosuje się do skoków w tandemie, jest zdolny utrzymać ich ciężar.
Kto może wziąć udział w skokach tandemowych?
By posmakować przeżyć, jakie dają skoki ze spadochronem, w tym przypadku nie trzeba wiele przygotowań. Nie jest wymagany kurs spadochronowy, panel badań lekarskich czy doświadczenie w sportach ekstremalnych. Ceny tego rodzaju skoków są stosunkowo przyjazne dla kieszeni - za skoki z najniższego pułapu jest to około 500-600 złotych, przy czym cena ta rośnie wraz z wysokością.
Przed podjęciem decyzji o skoku warto jednak zadać sobie pytanie, czy jesteśmy na to stuprocentowo gotowi w danym momencie. Pilot tandemu zadba o nasze bezpieczeństwo, ale nie zmusi nas do kroku w przestworza - ten krok powinniśmy najpierw sami uczynić we własnych głowach. Trzeba również pamiętać, że choć kontrola lekarska nie jest potrzebna, by dokonać jednorazowego skoku, dla własnego bezpieczeństwa powinniśmy zapoznać się z podstawami BHP tego sportu. Istnieją dolegliwości zdrowotne, które dyskwalifikują nawet w przypadku jednorazowych skoków - należy do nich między innymi epilepsja, problemy z układem krążenia czy podatność na złamania.
Skok w tandemie i co dalej?
Śmiałkowie, którzy postanowili spróbować tego sportu, przekonują się niejednokrotnie, że pierwszy skok to dla nich dużo za mało. Wspomnienia z lotu i lądowania powracają do nich tak często, że część osób decyduje się na mocniejsze związanie się z tym sportem, uczestnicząc w kursie spadochronowym.
Większość szkół, prowadzących skoki w tandemie, ma w swojej ofercie kursy dla przyszłych skoczków. Być może okaże się nawet, że nasz wcześniejszy pilot stanie się naszym instruktorem. Wybierając kurs tego rodzaju, należy zwracać baczną uwagę na wszelkie certyfikaty i zaświadczenia, jakimi może pochwalić się szkoła spadochroniarska. Warto także poszukać szczegółowych opinii na jej temat wśród osób, które już się w niej wyszkoliły. Wszystkie aspekty procesu szkolenia powinny wzbudzać w nas zaufanie i odbywać się w atmosferze profesjonalizmu.
Artykuł powstał we współpracy ze specjalistami z PL Strefy