Włoska recepta na upały

Choć tak wyczekiwane, lato potrafi wyczerpać organizm człowieka. Utrzymujące się wysokie temperatury, brak wiatru i deszczu, który przyniósłby orzeźwiające powietrze, sprawiają, że ludzie najchętniej zostaliby w domach. Jednak na południu Europy, nawet w upały, życie toczy się radośnie i beztrosko. Sycylijczycy znaleźli prosty i naturalny sposób na orzeźwienie.

Sycylijskie granity

Piękna włoska wyspa Sycylia słynie z turkusowego koloru morza, pięknych złocistych plaż, winnic i wulkanów. Mało kto wie jednak, że jest ona również ojczyzną granity - napoju chłodzącego, który smakiem i walorami orzeźwiającymi zdobywa kolejne europejskie rynki. Napój przygotowywany jest na bazie soków owocowych i lodu. Z tego też powodu bywa porównywany do sorbetu. Jest to jednak pozorne podobieństwo. Cechą, która charakteryzuje granity napoje jest ziarnista struktura lodu. Natomiast sorbety przeważnie mają strukturę gładką i jednolitą, bardziej przypominającą tradycyjne lody.Oryginalne sycylijskie granity napoje sporządzane były z wody, soku z cytryny i cukru, a lód przywożony był ze zboczy wulkanu Etna lub najwyższych gór. Popularnym dodatkiem do takiego deseru były słodkie bułeczki - brioche.

Granity dziś

Oryginalny proces produkcyjny tych rzeźwiących delikatesów ma długą tradycję, jednak na skalę przemysłową nie jest możliwy do powtórzenia. Dlatego obecnie granita najczęściej produkowana jest w specjalnych maszynach, zwanych granitorami. Technika ich działania polega na nieustannym mieszaniu lodu z sokami, co ma zapobiec wytworzeniu cząstek czystego lodu, niezawierających soku i cukru. Gotowe napoje podaje się najczęściej w wysokich plastikowych kubeczkach, a do konsumpcji używa się słomko-łyżeczek.

Najlepszy sposób na upały

Piękna letnia pogoda zachęca do spacerów. Warto więc korzystać ze słońca jak najwięcej, pamiętając o kilku podstawowych zasadach bezpiecznego przebywania na dworze w czasie upałów: lekki i przewiewny strój, okulary przeciwsłoneczne, nakrycie głowy, zastosowanie kremu z filtrem oraz odpowiednie nawadnianie i schładzanie organizmu. Chłodna woda, czy też wody termalne w sprayu sprawdzą się do orzeźwienia twarzy. Odpowiednie nawodnienie i schłodzenie organizmu zapewnić mogą chłodne napoje, lody, sorbety. Od niedawna również granity - napoje z sycylijską tradycją i pasją w nowoczesnym wydaniu i mnogości smaków.

https://galoo.pl/ogrzewacz-gazowy-na-taras-niezawodne-zrodlo-ciepla-pod-golym-niebem/ Pojedyńczy metalowy wieszak na ręczniki Industrialny hoker z oparciem do wyspy