WMS – system usprawniający zarządzanie magazynem

Aby zarządzać magazynem łatwiej i wydajniej, powstał specjalny system informatyczny określany jako WMS. Sprawdź główne informacje dotyczące tego typu systemów – ich funkcji, zastosowania i korzyści.

System WMS – definicja

Warehouse management system, czyli WMS jest typem systemu informatycznego, którego zadaniem jest zarządzanie magazynem, a dokładnie przepływem towarów następującym w magazynie.

Przez system WMS logistyka magazynowa może działać efektywniej, ponieważ usprawnia on prowadzone w magazynach trzy główne procesy dotyczące towarów, a dokładnie ich:
- Przyjmowanie,
- Magazynowanie,
- Wydawanie.

Systemy magazynowe tego typu mogą stanowić osobne narzędzie, również zintegrowane z innymi systemami w firmie. Także mogą wchodzić w skład systemów ERP jako jeden z ich modułów.

Jakie funkcje ma system WMS?

System magazynowy daje dostęp do wielu funkcji, za pomocą których można zarządzać magazynem. Powodują one, że system ten może asystować użytkownikom podczas prowadzenia różnych czynności.

Wybrane funkcje systemów WMS:
- Baza danych – pozwala na stworzenie kartoteki towarów i innych informacji, na przykład o kontrahentach,
- Kontrolowanie stanów magazynowych – możliwość sprawdzania ich liczby, położenia,
- Tworzenie dokumentów magazynowych – są one generowane automatycznie na podstawie danych w bazie,
- Informowanie o niskich stanach towarów w magazynie,
- Współpraca z urządzeniami jak czytniki kodów kreskowych, kolektory danych, drukarki etykiet,
- Przeprowadzanie kompletacji – przygotowywanie ścieżek kompletacji towarów zgodnie z ułożeniem towarów w magazynie,
- Prowadzenie inwentaryzacji.

Gdzie sprawdzi się system WMS?

Najczęściej stosuje się systemy WMS w logistyce w dużych magazynach, na przykład wysokiego składowania, w centrach logistycznych. Mogą być one jednak używane w praktycznie każdym magazynie – niezależnie od tego, jaką ma on wielkość.

Szeroki wybór programów magazynowych powoduje, że mogą być one dobrane również do specjalnych wymogów użytkownika. Do dyspozycji są też dodatkowe moduły, za pomocą których funkcjonalność oprogramowania może być poszerzona, na przykład o fakturowanie, zamówienia.

System WMS – korzyści

W firmach, które wybrały system WMS logistyka magazynowa może być prowadzona efektywniej i wydajniej, co sprzyja jednocześnie oszczędności czasu oraz redukuje ryzyko popełnienia błędów podczas pracy. Można również obniżyć dzięki nim koszty i poprawić jakość obsługi klienta.

WMS może być zatem korzystną inwestycją dla firm w każdej branży, które posiadają własne zaplecze magazynowe i chcą zarządzać nim sprawnie.

Więcej informacji znajdziesz na stronie system wms logistyka.

nawhitefornchouse.com dge-o-rama.com place.pl