Z czego składają się drzwi wejściowe?

Drzwi są w każdym domu. Umożliwiają swobodne wchodzenie i wychodzenie z mieszkania, ale równocześnie pełnią funkcje antywłamaniowe. Dobre drzwi wejściowe powinny zapewniać mieszkańcom również wysoki komfort termiczny oraz akustyczny. Przygotowując się do zakupu drzwi, warto dowiedzieć się w co dokładnie należy się wyposażyć.

Skrzydło

Wiele osób myli drzwi ze skrzydłem, które jest tylko ich elementem. Skrzydło jest najważniejszą częścią zestawu, bo najbardziej rzuca się w oczy. To właśnie je widzimy przechodząc przez drzwi wejściowe. Skrzydło może być wykonane z różnych materiałów - stali, drewna lub PCV. W zależności od użytego materiału ma ono inne właściwości. Najważniejsze z nich to własności termoizolacyjne oraz odporność na uszkodzenia mechaniczne czyli parametry antywłamaniowe. Drzwi wejściowe powinny charakteryzować się też pięknym wyglądem. Z tego powodu, na rynku można znaleźć tysiące modeli. Są dostępne we wielu odcieniach oraz z dodatkowymi ozdobami. Często spotyka się drzwi zewnętrzne z przeszkleniami lub nawet witrażami. Obniża to jednak ich cechy antywłamaniowe oraz termoizolacyjne.

Ościeżnica i zawiasy

Ościeżnica drzwi wejściowych to rama, która podtrzymuje skrzydło. Połączone są ze sobą za pomocą zawiasów. Zarówno ościeżnica jak i zawiasy muszą być bardzo wytrzymałe. Są poddawane nieustannym obciążeniom dynamicznym poruszanego skrzydła. Wiele ościeżnic sprzedawanych jest we formie trzech oddzielnych belek - dwóch bocznych i górnej. Najczęściej są one regulowane, aby łatwiej dopasować je do rozmiaru drzwi wejściowych.Wiele skrzydeł montowanych jest na trzech zawiasach, które można regulować w trzech płaszczyznach. Umożliwia to doskonałe ustawienie drzwi wejściowych. Powinny one poruszać się lekko i z możliwie cicho. Do tego, między ościeżnicą a skrzydłem nie mogą zostawać puste przestrzenie. Wszystkie elementy drzwi muszą być perfekcyjnie dopasowane do siebie.

Próg

To belka znajdująca się na posadzce. Łączy ze sobą podłogi pod drzwiami. Są dwie szkoły jego wybierania. Próg można dopasowywać do podłóg lub do skrzydła drzwi wejściowych.Warto zwrócić szczególną uwagę na to by próg izolował przed chłodem z zewnątrz. Z tego powodu lepiej wybierać progi z ciepłych materiałów (typu drewno) niż ze stali. Na rynku dostępne są również modele z wypełnieniem termoizolacyjnym.

Artykuł przygotowany w oparciu o materiały dostarczone przez firmę Internorm

live url https://amtm.pl/przelam-bariery-zimy-z-ogrzewaczem-gazowym/ https://gethotels.pl/ogrzewacze-na-taras-niezbedny-dodatek-do-twojego-domu/