Poszukujesz mieszkania w dobrej lokalizacji, które dodatkowo będzie tanie? Zadanie to nie jest niewykonalne – wystarczy, że sprawdzisz, jakie mieszkania zostały wystawione na licytację komorniczą.
Zakup mieszkania na licytacji komorniczej budzi pytania natury moralnej i prawnej. Zainteresowani często zastanawiają się, czy jest to rozwiązanie bezpieczne. Co wówczas, gdy w mieszkaniu wystawionym na licytację zameldowani są lokatorzy? Jak poradzić sobie z niechcianymi mieszkańcami? Pytań jest dużo, a czasu na podjęcie decyzji o przystąpieniu do licytacji najczęściej mało.
Przejrzyj akta
Jako osoba zainteresowana nabyciem nieruchomości z licytacji komorniczej powinieneś przejrzeć akta prowadzone przez komornika sądowego. Znajdziesz w nich operat szacunkowy, który da ci wiedzę na temat położenia nieruchomości, roku jej wybudowania czy stanu instalacji. W dokumentach znajdziesz też informacje odnośnie tego, czy w lokalu mieszkalnym jest już ktoś zameldowany.
W podjęciu decyzji o przystąpieniu do licytacji publicznej może pomóc rozmowa z komornikiem sądowym lub jego zastępcą (asesorem komorniczym). Z niej dowiesz się, ile wynosi wadium, do kiedy musisz je wpłacić i czy mieszkanie ma urządzoną księgę wieczystą. Pamiętaj też, że cena wywoławcza nieruchomości w drugiej licytacji jest niższa niż w pierwszej.
To bezpieczne, ale…
Zakup nieruchomości z licytacji jest bezpieczny. Aby jednak nie okazało się, że będziesz miał problemy z byłymi właścicielami lokalu mieszkalnego, powinieneś skorzystać z pomocy radcy prawnego. Takie rozwiązanie jest szczególnie polecane osobom, które po raz pierwszy przystępują do licytacji. Pamiętaj, że komornik sądowy nie może udzielać porad prawnych, czyli nie musi odpowiadać na wszystkie twoje pytania.
Więcej ciekawych porad w tej dziedzinie znajdziecie w dziale Finanse i Formalności na portalu Dom.pl www.dom.pl/finanse-i-formalnosci