Zalety domów z prefabrykatów

Domy z prefabrykatów betonowych to jak budowle z klocków lego, wystarczy tylko złożyć gotowe elementy. Zasadnicza różnica polega na tym, że nie można ich ponownie rozłożyć.

Zalety domów z prefabrykatów betonowych

Nie ulega wątpliwości, że budownictwo będzie szło w kierunku gotowych elementów. Drogę przetarły już domy szkieletowe i modułowe wykonywane z drewna i płyt kartonowo-gipsowych. Doskonale sprawdziły się w budownictwie jednorodzinnym, ale nie mają zastosowania w budynkach wielorodzinnych i przemysłowych.

Prefabrykaty z betonu znacznie przyśpieszają proces inwestycyjny. Można zamówić je jeszcze przed rozpoczęciem budowy. Po przygotowaniu fundamentów można przystąpić od razu do montażu.Wszystkie elementy prefabrykowane wykonywane są w specjalistycznych zakładach, poza placem budowy. Powtarzalność elementów daje lepsze efekty w uzyskaniu dokładności wymiarów.

Domy z prefabrykatów betonowych mogą być stawiane przez cały rok, bez względu na warunki pogodowe. Prace mokre ograniczone są do minimum, co nie powoduje przestojów technologicznych.Domy z prefabrykatów mają bardzo dobre parametry cieplne, co czyni je domami energooszczędnymi, a tym samym tańszymi w eksploatacji.

Zasady montażu domów z prefabrykatów

Prefabrykaty z betonu wykonywane są indywidualnie dla każdego projektu. Za pomocą programu komputerowego obliczane są wymiary ścian prefabrykowanych, stropów kanałowych, słupów i belek. Gotowe elementy dostarczane są na plac budowy. Do ich montażu musi być użyty specjalistyczny dźwig. Najlepszym rozwiązaniem jest montowanie elementów bezpośrednio z samochodu. Pozwala to na zaoszczędzenie czasu przy pracach przeładunkowych.

Prefabrykaty betonowe wymagają montażu wykonanego zgodnie z instrukcją dostarczoną przez producenta, niestety ich nieprzestrzeganie może powodować uszkodzenie płyt lub stropów. Gotowe prefabrykaty posiadają już zbrojenie, ocieplenie, wycięte otwory okienne i drzwiowe, otwory na kanały kominowe i wentylacyjne. Po zamontowaniu wszystkich elementów można przystąpić do prac wykończeniowych, które prowadzone są już metodami tradycyjnymi.

Wady domów z prefabrykatów betonowych.

Każda technologia niesie za sobą pewne niedogodności. W przypadku gotowych prefabrykatów betonowych jest mała konkurencyjność na rynku. Tylko kilkanaście dużych zakładów produkuje stropy kanałowe i gotowe ściany, co ogranicza możliwość wykorzystania tej technologii.

Drugą niedogodnością jest brak możliwości dokonywania zmian w trakcie realizacji inwestycji, wszystkie elementy wykonywane są w fazie początkowej i dopasowane do projektu.

https://amata-us.org https://venndo.pl https://emtec-group.com.pl