Zastosowania żywicy epoksydowej w nowoczesnej technice

Żywica epoksydowa ma rozmaite zastosowania – wykonuje się z niej wylewki całych podłóg jak i stosuje do napraw zróżnicowanych części i urządzeń. To wiąże się z różnymi wymaganiami stawianymi żywicy. Może być mniej lub bardziej elastyczna, ulegać różnym naprężeniom, łączyć się z odpowiednimi materiałami itd.

 

Nie można wskazać żywicy do napraw wszystkiego – najbliżej ideału stoją produkty firmy Weicon, która w swoich niemieckich laboratoriach opracowuje środki dla wymagających klientów.

Dzięki tak zaawansowanej technologii produkcji żywica epoksydowa nie na darmo zyskuje miano plastycznego metalu. Po utwardzeniu nabiera właściwości niemal tak mocnych jak warstwa metalu, a z uwagi na grubość nałożonej struktury jest to z pewnością solidny kawałek struktury.

Żywicę możecie wyszukać pod hasłem Epoxy resin, co z angielskiego oznacza żywica epoksydowa.

Przy wyborze żywicy należy również zastanowić się nad ceną. Typowa żywica średniej jakości kosztuje 30 złotych za 100g. Bardziej specjalistyczne produkty wyceniane są na ponad 100 zł za 100g.

Ta pierwsza kategoria będzie odpowiednia do niewymagających napraw domowych – sklejenia obudowy starego zegara, naprawienia urwanego plastiku, regeneracji pęknięć i innych uszkodzeń.

Żywicą można też wypełniać popękane drewno, choć tutaj polecamy stosować już lepsze środki. Dla przykładu firma Weicon produkuje różnego rodzaju żywice dopasowane do klejenia danych materiałów – drewna, stali, plastiku, aluminium itd.

Warto podkreślić, że żywica epoksydowa wykorzystywana w specjalistycznych naprawach jest lepsza od spawania, bo wzmacnia materiał dokładając dodatkową warstwę. Spawanie natomiast zbliża krańce materiału, przez co powstają większe naprężenia. Jest to nadal szeroko wykorzystywana metoda podejmowania napraw, ale specjaliści i technicy są coraz bardziej świadomi jej ograniczeń.

 

Dębowa konsola do przedpokoju w stylu loft live url Industrialna konsola z półką do przedpokoju