Dom na wsi czy dom w mieście?

Własny dom to marzenie wielu Polaków – tego ukryć się nie da. Jednak jednorodzinny domek na wsi z dala od miejskiego zgiełku to wcale nie tak kolorowa opcja, jakby się mogło niektórym wydawać.

Wsi spokojna?

Cóż, od czasów Kochanowskiego trochę się zmieniło – współczesna wieś nie jest już taka cicha jak kiedyś. Automatyzacja produkcji rolniczej sprawiła, że warczące ciągniki, klekoczące traktory oraz buczące agregaty prądotwórcze to może nie codzienność, ale na pewno nie tak znowu niespotykany aspekt mieszkania na wsi. Decydując się na wybudowanie domu na wsi, lepiej szukać miejsc, które znajdują się w pewnej odległości od produkcji rolniczej, chociaż warto wspomnieć, że i osiedla willowe zlokalizowane pod miastem mają swoje charakterystyczne dźwięki – weekendy wiążą się zazwyczaj ze zjednoczonym warkotem kosiarek dobiegającym ze wszystkich okolicznych ogrodów.

Nie zmienia to jednak faktu, że dom za miastem ma swoje plusy, żeby wymienić chociaż poranki z kawą na tarasie z widokiem na las i towarzystwo okolicznej fauny podchodzącej pod płot. Oddzieleni też jesteśmy od miejskiego zgiełku i w pełni możemy cieszyć się własnym kątem na ziemi. Warto jednak dodać, że ten spokój ma swoją cenę – większość terenów podmiejskich nie jest najlepiej skomunikowana z miastami. Przeprowadzając się na wieś, musimy się liczyć z wydłużonymi dojazdami, co może być problematyczne zwłaszcza dla rodzin z dziećmi. W końcu nasze pociechy jakoś muszą się dostać do zazwyczaj mocno oddalonych od miejsca zamieszkania szkół czy przedszkoli.

Dom w mieście – prywatność i dobra komunikacja

Jeśli marzy ci się własny dom, a nie do końca jesteś przekonany do uroków wsi, rozwiązaniem mogą być osiedla willowe albo domki szeregowe zlokalizowane w mieście. W zależności od specyfiki konkretnego projektu i dzielnicy, w której się znajdują, mogą oferować porównywalny poziom prywatności i spokoju jak domy znajdujące się pod miastem. A równocześnie dojazdy nie będą tak problematyczne jak w przypadku większości terenów podmiejskich.

Dla osób, które cenią prywatność (a równocześnie są gotowe na dom wydać trochę więcej), ciekawym rozwiązaniem będą wille miejskie. Łączą one w sobie wszystkie zalety domów wolnostojących na wsi z nowoczesnym, miejskim designem oraz dobrą komunikacją. Ciekawym przykładem takiej inwestycji są wille miejskie Blanca w Warszawie. Nie tylko zlokalizowane są dość blisko centrum w warszawskiej dzielnicy Włochy, ale gwarantują nie tylko chwytający za oko design i współgrającą z najbliższym otoczeniem bryłę, ale także własny zakątek w postaci prywatnego ogrodu, który pięknie łączy się z otwartą przestrzenią dzienną samej willi.

Polecane artykuły

Biurko dla dziewczynki https://beesafe.pl/porady/blokada-na-kolo/ Jakie łóżko do sypialni: drewniane czy tapicerowane?