Kilka słów wstępu.
Programy dla firm mogą mieć różne zastosowanie. Niektóre z nich będą obsługiwać naszą księgowość, inne znów będą wspierać nas podczas naszej pracy (np projektowanie w systemie CAD)... Nie ważne jednak, czym dana aplikacja się zajmuje - nasza firma wymaga naprawdę dobrego jakościowo narzędzia.
Jedną z form aplikacji przeznaczonych dla firm są narzędzia antywirusowe. Ich znaczenie jest specyficzne - chronią przed oddziaływaniem wirusów nasze komputery firmowe. Wiadomo - mogą znajdować się w nich wyjątkowo poufne dane. Czy wobec tego należy oszczędzać na programach antywirusowych?
Odpowiedź jest prosta - nie.
Wydatki na oprogramowanie antywirusowe, nie mogą być bagatelizowanym wydatkiem. Po prostu - nie możemy na nich oszczędzać. Z drugiej jednak strony, nie można też marnować pieniędzy. Owszem, rozwiązania antywirusowe są konieczne ale nie do przesady. Poniżej przedstawiamy Wam kilka cech dobrego antywirusa, którego powinna zainstalować Wasza firma.
1. Ochrona 24/7. Nowoczesne programy dla firm o specjalizacji antywirusowej, powinny bezwzględnie chronić nasz komputer przez cały czas. Służą do tego odpowiednie narzędzia, między innymi tak zwana ochrona rezydentna. Polega ona na ciągłym monitorowaniu wszystkich procesów odbywających się w obrębie komputera. Efekt? Spowolnienie jego pracy (tego typu programy antywirusowe wymagają z reguły mocniejszych procesorów) ale też większe bezpieczeństwo wprowadzanych i odbieranych danych.
2. "Piaskownica". Nie, to nie jest pomyłka. Dobrej jakości program antywirusowy powinien posiadać tak zwanego sandboxa. Jest to specjalne wydzielone miejsce na dysku, które podlega specjalistycznej ochronie. Piaskownica, dzięki swoim właściwościom, pozwala sprawdzać niepewne oprogramowanie. Nawet, jeśli posiadamy aplikację potencjalnie szkodliwą, możemy ją otworzyć w naszej "piaskownicy" nie wyrządzając tym samym szkody wszystkim danym zapisanym na naszym komputerze.
3. Współpraca w oparciu o technologię chmury. Dzięki chmurze, program o wiele lepiej chroni komputer przed wirusami. Dlaczego? Przypomnijmy sobie, jak działa klasyczny antywirus. Opiera się on na aktualizacji danych a konkretnie - sygnatur baz wirusów. Im częściej pojawiają się aktualizacje, tym lepiej. Należy jednak pamiętać, że przy tej metodzie wystąpienie nowego zagrożenia, nie ujętego jeszcze w sygnaturach jest bardzo niebezpieczne. W przypadku wykorzystania technologii chmury, ewentualne dane o szkodliwym oprogramowaniu są na bieżąco sprawdzane przez serwery producenta antywirusa. Efekt? O wiele skuteczniejsza reakcja na szkodliwe oprogramowanie. Niestety, rozwiązanie to ma jedną wielką wadę - do prawidłowej pracy wymagane jest połączenie internetowe.
Jak widać, dobrej jakości antywirusowy program dla firm to ciągle udoskonalany produkt, który nie przypomina już zbytnio rozwiązań znanych jeszcze kilka lat temu. Ciągłe wprowadzanie nowości, wymaga co prawda większych mocy obliczeniowych, jednak pamiętajmy że tylko w ten sposób możemy walczyć z cyberzagrożeniami.
Treść artykułu inspirowana jest działalnością Boss Plus - programy dla firm