Nauka spadochroniarstwa

Skoków spadochronowych można się nauczyć uczęszczając na kursy spadochronowe, organizowane przez lokalne aerokluby. Przed rozpoczęciem takiego kursu trzeba jednak zdać sobie sprawę, czy potrafimy pozbawić się lęku, kiedy będziemy lecieć z dużej wysokości na spadochronie. Najważniejsze jest pokonanie samego siebie, swoich słabości i dopiero wtedy z pełną świadomością można zapisać się na kurs spadochronowy.

Na czym polegają kursy spadochronowe

Każdy kurs spadochronowy składa się z części teoretycznej i części praktycznej. Teoria tego kursu obejmuje informacje na temat prawa lotniczego jego zasad oraz na temat skoków spadochronowych, ich przebiegu oraz ich bezpieczeństwa. Wszystko to referowane jest przez osoby doskonale znające wszelkie potrzebne zagadnienia. Następnie po części teoretycznej rozpoczyna się część praktyczna, jest to seria ćwiczeń na przyrządach naziemnych oraz oddanie skoku. Skoki, a jest ich pięć, oddane są z wysokości 1000 m, ze spadochronem samoczynnie otwierającym się. Przez to skoki spadochronowe, oddane podczas praktycznej części kursu są bezpieczne.Niektóre aerokluby organizują kursy w czasie których skoki spadochronowe oddaje się z wysokości 4000 m z dwoma instruktorami.

Wyposażenie w sprzęt spadochronowy

Podczas kursów otrzymuje się cały sprzęt, potrzebny do wykonania skoków. Oczywiście sprzęt otrzymuje się tylko na ten moment szkolenia ale dzięki temu osoba, która próbuje swoich sił w spadochroniarstwie nie musi za bardzo się wykosztować od razu.Istnieje także możliwość filmowania skoków, dzięki temu potem można omówić wszelkie swoje niedoskonałości podczas wykonywania skoków.

Koszt i czas trwania kursu

Kursy spadochronowe trwają krótko, część teoretyczna to tylko 8 godzin teorii. Najczęściej odbywają się w weekend. Skoki spadochronowe też oddaje się w weekendy. Koszt takich kursów jest od 350 zł do 6 000 zł.Zawsze kursy spadochronowe są pod czujnym okiem wykwalifikowanych instruktorów, czasami skoki odbywają się w obecności dwóch a czasami obecny jest tylko jeden instruktor.Proponowane są także całe pakiety, które obejmują kursy dla osób indywidualnych jak i dla całych grup zorganizowanych.

Co po kursie?

Po ukończeniu kursu spadochronowego

każdy jego absolwent otrzymuje książeczkę spadochroniarza i może już rozpocząć swoją przygodę ze spadochroniarstwem.

Artykuł powstał we współpracy ze specjalistami z PL Strefy

https://aappulications.org https://qlime-project.org https://energoefekt.com.pl