Prostowniki do akumulatora – jak je wybrać?

Najczęstszą przyczyną awarii skutkujących unieruchomieniem pojazdu jest niesprawny akumulator. Niestety aż nazbyt często zdarza się, że ilość elektrycznych urządzeń aktywnych podczas jazdy powoduje większy pobór prądu od wydajność alternatora.

Włączone radio, światła, ogrzewanie tylnej szyby, ustawienie dmuchawy wnętrza na maksymalnych obrotach czy podgrzewane fotele – któż z nas nie korzysta podczas jazdy z tych udogodnień, które zwiększają bezpieczeństwo, a zarazem komfort jazdy. Nie tylko elektryczne i elektroniczne akcesoria powodują, że akumulator odmawia posłuszeństwa, ale także niskie temperatury, sporadyczne korzystanie z samochodu bądź tylko i wyłącznie na krótkich odcinkach. W tych przypadkach ładowanie akumulatora podczas jazdy niestety nie wystarczy i niezbędnym będzie zakup prostownika do ładowania akumulatora.

Który wybrać?

Obecnie na rynku dostępny jest szeroki wybór akumulatorów, do których pasują różnego rodzaju prostowniki. Jednym z podstawowych kryterium podziału prostowników jest ich budowa:

  • Prostownik standardowy –  zaliczany do najprostszych i najtańszych urządzeń ze względu na budowę, która oparta jest na transformatorze bez innych elektronicznych rozwiązań. Akumulatory samochodów osobowych posiadają między innymi automatykę oraz zabezpieczenia przed zwarciami, przez co użycie tego prostownika nie jest wystarczające.
  • Prostownik mikroprocesowy – urządzenie bardziej zaawansowane. Główną rolę odgrywa tutaj mikroprocesor, dzięki którem proces ładowania jest bezpieczny dla akumulatora. Daje możliwość ładowania bez odłączania akumulatora od instalacji elektrycznej pojazdu. Prostowniki mikorprocesowe automatycznie kończą proces ładowania, gdy akumulator jest w pełni naładowany, a także  automatycznie regulują prąd ładowania, biorąc pod uwagę zmierzone napięcie ładowanego akumulatora.  Zaletą tego prostownika jest brak koniczności odłączenia prostownika od akumulatora po zakończeniu ładowania. Prostownik podłączony daje możliwość stałego pomiaru napięcia. Producenci oferują zakup dwóch prostowników w jednej obudowie co pozwala na ładowanie dwóch baterii jednocześnie.
  • Prostowniki tradycyjne – urządzenia przeznaczone do ładowania potężnych akumulatorów stosowanych między innymi w samochodach o napędzie elektrycznym.

Planując zakup prostownika, powinniśmy dopasować go do własnego akumulatora samochodowego, zwracając szczególną uwagę na dobranie odpowiednich parametrów, okresu gwarancji oraz opinii rynkowej.  Eksperci odradzają zakup najtańszych urządzeń.

Czytaj więcej: eport2000.pl.

https://pssz.pl https://fine-scale.org https://infowiesci.com.pl