Zapobieganie chorobom jamy ustnej

Niechlubne statystyki dobitnie pokazują że praktycznie całe nasze dorosłe społeczeństwo jak i spora liczba dzieci borykają się z problemem jakim jest próchnica zębów. Każdy stomatolog w Katowice czy innym mieście przyzna, że coraz więcej osób, nie tylko starszych ma, również zapalenie dziąseł i paradontozę, które mogą doprowadzić do rozchwiania zębów oraz ich utraty, nawet w stosunkowo młodym wieku. Dlaczego choroby jamy ustnej, takie jak próchnica oraz paradontoza są niebezpieczne i w jaki sposób im zapobiegać?

Bezwzględni wrogowie uśmiechu

Próchnica jest chorobą doprowadzającą do stopniowego niszczenia tkanek zęba. W jaki sposób to dokładnie wygląda? Wystarczy wpisać do okna wyszukiwania w Internecie frazę: stomatolog Katowice, a następnie wybrać z grafiki zdjęcia zębów zaatakowanych przez próchnicę. To powinno ukazać nam, że problem jest poważny. Początkowo zaczyna się niewinnie, jednakże już po niedługim czasie choroba dochodzi do miazgi zęba, co oznacza że nie wystarczy już standardowe wypełnienie ubytków lecz konieczne jest leczenie kanałowe. Przyczynami próchnicy jest bytowanie w jamie ustnej bakterii, które nie są usuwane poprzez regularną i dokładną higienę. Parodontoza zwykle powstaje poprzez nagromadzenie kamienia, który drażni dziąsła. Niestety w jej ostrej fazie, w ciągu kilku lat może dojść do wypadnięcia wszystkich zębów. Co zrobić żeby ten problem nas nie dotyczył?

Konieczna profilaktyka

Zapobieganie chorobom jamy ustnej jest o wiele tańsze niż ich leczenie, a przede wszystkim jest bezbolesne. Koniecznie trzeba pamiętać o co półrocznych wizytach u zaufanego stomatologa. W tej branży mamy obecnie naprawdę duży wybór specjalistów, więc wystarczy tylko poszukać w sieci wyników, które ukażą się po wprowadzeniu do okna wyszukiwania słowa: stomatolog Katowice. Nie wolno bagatelizować regularnych wizyt u specjalisty, ponieważ zwykle już małe zmiany wymagają leczenia, a kiedy będziemy to odwlekać, skończy się na bolesnej i drogiej terapii, a nawet może to doprowadzić do utraty zębów i konieczności stosowania uzupełnień takich jak protezy czy implanty.

Ogromną rolę również odkrywa prawidłowa higiena jamy ustnej. Warto myć zęby po każdym posiłku, a przynajmniej dwa razy dziennie, nie omijając języka oraz policzków. Twardość szczoteczki należy dostosować do swoich własnych preferencji i wrażliwości dziąseł. Nie wolno zaniechać także nitkowania zębów oraz stosowania płynu do płukania jamy ustnej. Jeżeli nasze zęby będą zdrowe, nie wpadniemy w panikę na widok szyldu z napisem: stomatolog Katowice.

Artykuł powstał we współpracy z gabinetem stomatologicznym https://dental-team.pl/

https://promyana-bg.org https://amata-us.org https://telesystem.com.pl