Jaki olej wlać do silnika?

Jakość oleju silnikowego odgrywa bardzo ważną rolę, ponieważ ciecz ta odpowiada za właściwe smarowanie silnika, chłodzenie oraz usuwanie zanieczyszczeń i produktów spalania paliwa. Warto zwracać uwagę na zalecenia producentów oraz na oznaczenia olejów. Dzięki temu będzie łatwiej określić jaki olej należy wlać do konkretnego silnika.

 

Terminowa wymiana wspomnianego płynu eksploatacyjnego jest bardzo ważna dla trwałości i niezawodności wielu różnych elementów jednostki napędowej, takich jak turbosprężarka czy też łańcuch rozrządu. Zmniejszenie tarcia między pracującymi elementami (głównie między tłokami, a cylindrami) powoduje zmniejszenie oporu, obniżenie poziomu spalania paliwa oraz zmniejszenie hałasu powodowanego przez pracujący silnik. Dodatkowo komora spalania jest szczelna. Olej chłodzi również elementy silnika i usuwa zanieczyszczenia trafiające do filtra oleju (warto wymieniać go razem z olejem). Regularna wymiana i utrzymywanie właściwego poziomu filtra oraz dbanie o układ smarowania, pozwala na właściwą pracę i zapewnia długi okres żywotności silnika.

Składniki oleju silnikowego

Podstawa receptury oleju silnikowego to tak zwana baza olejowa. Przez wiele lat stosowane były oleje mineralne, w których bazę stanowiły uszlachetnione destylaty ropy naftowej. Następnie na rynku pojawiły się oleje półsyntetyczne z destylatami ropy i produktami syntezy chemicznej. Do najbardziej nowoczesnych preparatów smarujących zalicza się oleje syntetyczne, w których całą bazę olejową stworzono na podstawie syntezy chemicznej. Oprócz bazy olejowej (stanowiącej około 80% objętości), w olejach silnikowych stosowane są regulatory lepkości (około 6%). Gwarantują one stabilność cieczy zarówno w wysokiej, jak i niskiej temperaturze. Pozostałą wartość procentową składu stanowią dodatki uszlachetniające, które neutralizują produkty spalania, chronią jednostkę napędową przed korozją i osadem gromadzącym się na ściankach cylindra.

Wybór właściwego oleju silnikowego

W instrukcji pojazdu, producent określa specyfikację oleju silnikowego, który powinien zostać wlany oraz przebieg, po osiągnięciu którego należy dokonać wymiany tego płynu eksploatacyjnego. Niektórzy producenci pojazdów zalecają stosowanie olejów konkretnego typu, a nawet konkretnych firm. Czasami specyfikacje są bardziej ogólne (np. olej 15W-40) lub bardziej konkretne dla danego producenta.

 

Jeśli specyfikacja oleju nie jest znana, wówczas warto skorzystać ze specjalnych internetowych wyszukiwarek olejów pasujących do konkretnych modeli aut i określonych jednostek napędowych. Warto też zapoznać się z rekomendacjami mechaników oraz innych użytkowników, które można łatwo znaleźć w Internecie.

 

W silnikach benzynowych stosowane są głównie oleje półsyntetyczne, a w nowoczesnych jednostkach napędowych, konieczne jest stosowanie olejów syntetycznych. Są one odporne na wysokie temperatury i łatwo rozprowadzają się po jednostce napędowej. W przypadku silnika z LPG, warto zwrócić uwagę na olej przystosowany do takich aut. Podobnie sytuacja wygląda w przypadku silników wysokoprężnych, jednak w nowoczesnych turbo dieslach należy stosować oleje syntetyczne przystosowane do pojazdów z silnikami wyposażonymi w turbosprężarki. Jeśli auto ma duży przebieg to najlepszym rozwiązaniem jest zastosowanie oleju, który był używany poprzednio.

Uwaga: W przypadku wycieku oleju konieczne jest skorzystanie z lawety. Pamiętaj, że uruchomienie auta bez oleju powoduje poważne uszkodzenia silnika.

https://beesafe.pl/portalklienta/logowanie zobacz wiecej https://motulinka.com/kp/akcesoria-i-dekoracje-do-pokoju/koszyczki-organizery-do-pokoju-dziececego/koszyczek-organizer-dzbanek/