Kupno każdego pojazdu mechanicznego wymaga dopełnienia wielu formalności. Zanim wyruszysz w pierwszą trasę swoim nowym motorem, czeka Cię wizyta w Wydziale Komunikacji w celu zarejestrowania nowego nabytku. Jak przybiega proces rejestracji motocykla? O czym jeszcze musi pamiętać każdy nabywca tego typu pojazdu? Sprawdź!
Jak przebiega rejestracja motocykla?
Rejestracja motocykla jest obowiązkiem każdego nowego właściciela. Aby dopełnić wszelkich formalności, należy udać się do najbliższego miejscu zamieszkania Wydziału Komunikacji. Tam możesz pobrać, wypełnić i złożyć stosowny wniosek i uregulować opłatę. Otrzymasz od urzędnika tak zwany miękki dowód rejestracyjny, którego będziesz mógł używać przez okres oczekiwania na właściwy dokument. Do domknięcia wszelkich formalności niezbędne będą inne dokumenty: umowa kupna-sprzedaży, dowód rejestracyjny poprzedniego właściciela i karta pojazdu. Po złożeniu wszystkich dokumentów, musisz udać się do urzędu skarbowego w celu opłacenia podatku od czynności cywilnoprawnych w wysokości 2% wartości pojazdu.
Co ważne, na przerejestrowanie pojazdu masz 30 dni od momentu zakupu. Poniesione koszty zamykają się standardowo w kwocie kilkudziesięciu -kilkuset złotych.
Ubezpieczenie OC
Pamiętaj o tym, że każdy pojazd mechaniczny poruszający się po polskich drogach musi być objęty obowiązkowym ubezpieczeniem OC (odpowiedzialności cywilnej). Jeśli ubezpieczenie wykupione przez poprzedniego ubezpieczyciela jest jeszcze ważne, możesz skorzystać z obowiązującej polisy. W tym przypadku należy skontaktować się z ubezpieczycielem i zgłosić fakt nabycia pojazdu. Co ważne, taka umowa może być przez ubezpieczyciela rekalkulowana, co może zwiększyć koszty. Ponadto, nie przedłuży się ona automatycznie. Nową polisę OC należy zakupić najpóźniej w dniu rejestracji pojazdu.