Czaprak - od czego zależy jego wybór?

Czaprak jest koniecznością, jeżeli ktoś ma zamiar jeździć na koniu z użyciem siodła. A że w obecnych czasach nikt nie jeździ bez siodła, taki czaprak z góry należy zakupić dla swojego zwierzęcia. Dlaczego? Do czego on właściwie służy? Czas na to, aby to sprawdzić.

Podkładka pod siodło

Wygodna i komfortowa jazda zależna jest nie tylko od ubioru jeźdźca. Tylko zdrowy koń będzie w stanie bezpiecznie ponieść jeźdźca. Aby tak się faktycznie stało, pod siodło należy podłożyć czaprak. Jest to swojego rodzaju zabezpieczeniu dla konia, aby siodło nie poraniło mu grzbietu. Również dzięki temu siodło trzyma się stabilniej. Nie można zapomnieć o tym, że tego rodzaju podkładka powinna zostać dobrana zgodnie z rodzajem siodła, jakie jest użytkowane do jazdy. Co jeszcze należy wiedzieć o czaprakach?

Czaprak dla każdego konia

Dlaczego tak mocno trzeba uważać na zakup takiego produktu? Ponieważ od rodzaju siodła zależy rozkład punktów nacisku na grzbiet konia. W szczególności, jeżeli ma się do czynienia z takimi siodłami, jak skokowe, wszechstronne, ujeżdżeniowe, typu western. Na szczęście, do wszystkich rodzai siodła można zakupić czapraki. Warto również zauważyć, że oferta w tym względzie jest różnorodna - chociażby, jeżeli chodzi o zastosowaną kolorystykę. Nie można również zapomnieć o tym, że czapraki stosowane są po to, aby pot konia został dobrze wchłaniany. Jeżeli tak nie będzie, skóra konia może doznać oparzeń - w szczególności w okresie letnim, kiedy temperatura jest niekiedy bardzo wysoka.